Esnaf Kefalet Ticari Araç Kredisi

Esnaf Kefalet Ticari Araç Kredisi

Esnaf kefalet kredi kooperatifine üye olan esnaflarımız için kredi çekme limiti taşıt kredileri için 500 bin TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanında diğer ihtiyaçlar için de daha önce 150 bin TL olarak belirlenen krediler de 200 bin TL olarak yenilenmiş ve 2018 yılı itibari ile yüksek tutarda ihtiyacı olan esnaflar için yeni kredi limitleri belirlenmiştir. KOBİ seviyesinde olan ya da orta ölçekte olan esnaflarımız için ticari vasıtaların fiyatları çok yüksek olduğu için bu yeni 500 bin TL’lik kredi limiti oldukça büyük avantaj sağlayacaktır. Esnaf kefalet ticari krediler nasıl çekilir ve gerekli şartlar nelerdir?

Esnaf Kefalet Kooperatifi 500 Bin TL Araç Kredisi Veriyor!

İl ve ilçe merkezlerinde bulunan kefalet odaları,  şartları taşıyan esnaf üyelerine limitleri dahilinde yüksek kredi imkanı sağlamaktadır. Her esnafa 500 bin TL verileceği kredi duyurusunda belirtilmesine rağmen, kredi sicili iyi olmayan esnaf odası ya da kredi sicili bozuk olan esnaflara bu kredinin tamamı verilmez. Satın alınacak taşıt ipoteğinin yanında hem başka ek ipotekler hem de kefil şartı da istendiği için buları tamamlamayanlara kredi verilmemektedir. Bu krediyi kullanmak isteyen esnafların sahip olması gerekenler şunlardır;

 • Kredi limiti dolmamış olması
 • Geliri çekeceği kredinin taksitlerini ödeyebilecek durumda olması
 • Esnaf odasına aidat borcunun olmaması
 • Dükkanının açık olması
 • Ruhsatının iptal olmaması
 • Devlete vergi borcunun olmaması
 • Kişilerin bağkur borcunun olması krediye engel değildir.
 • Esnafın kredi sicilinin temiz olması

Esnafa Düşük Faizli Kredi Müjdesi 2018

Esnaf kefalet kooperatifleri işyerine araç satın almak isteyen esnaflara geçtiğimiz yıllarda 150 bin TL ticari araç kredisi vermekte idi. 2018 yılı için ticari araç kredisi müjdesini başbakan Binali Yıldırım bizzat kendisi twitter hesabından verdi. İşyerine araç almak isteyen esnaflara 2018 yılı içinde 500 bin TL ye kadar düşük faizli kredi verilecek.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Esnaf kredisi faiz oranları güncel olarak şu şekildedir;

 1. Vade sayısı 12 aya kadar olan kredilerde faiz oranı %4 olarak belirlenmiştir.
 2. Vade sayısı 12 aydan fazla olan kredilerde faiz oranları %5 olarak belirlenmiştir

Esnaf Kefalet Kooperatifleri Ticari Araç Kredisi Şartları

Esnaflara verilecek olan ticari araç kredisi için esnaflar bağlı bulundukları esnaf kefalet kooperatiflerine başvurularını yapacaklar. Yapılan başvurular incelendikten sonra uygun koşul ve şartlar sağlandığı takdirde Halkbank tarafından otobüs, tır, kamyon, minibüs, kamyonet almak isteyen esnafa 500 bin TL ye kadar düşük faizli araç kredisi kullandırılacak.

Başvuru şartlarını kısaca şöyle sıralayalım;

 • Esnaf kefalet kooperatifine üye olunmalıdır.
 • Krediye başvuracak esnafın daha önce kefalet kredisi kullanmamış olması gerekir. Kullanmış ise ve kredi borcu varsa borcunu kapatmış olması gerekir.
 • Kendi işyerinin bulunduğu yerdeki esnaf kefalet kooperatifine başvurması gerekir. Kefalet ortakları kefil olarak gösterileceğinden başka yerdeki kefalet kooperatifine yapılan başvuru kabul edilmez.
 • Krediye başvuranın kredi skoru yüksek olmalıdır. Çünkü bankalar kredi başvurularında kredi notuna bakarak kredi vermektedirler.

Esnaf Kefalet Ticari Taşıt Kredisi Limitleri

Esnaf kefalet taşıt kredisi maksimum 500 bin TL dir. En fazla 60 ay vade ile çekilebilir. Kredi üst limitinin 500 bin TL olması isterse sıfır kilometre otobüs, tır, kamyon almak isteyen esnafa kolaylık sağlamış olacak. Otobüs, tır, kamyon için 5 yaşa kadar; minibüs, kamyonet vb. ticari araçlar için 3 yaşa kadar olan araçlar için esnaf kefalet araç kredisi kullanılabilecek.

Ticari Araç Kredisi Kefil ve Teminatlar

Esnaf kefalet taşıt kredisi Halkbank işbirliği ile verilecek olmasından dolayı banka bu kredi için bazı teminatlar istemektedir.

 • Esnaf kefalet kooperatif ortakları çekilen krediye kefil olarak gösterilir. Banka çekilecek kredi tutarına göre ekstra kefil isteyebilir.
 • Alınacak araç banka tarafından ipotek edilip borcu bitene kadar aracın satışı yapılamayacaktır.
 • Esnaf kefalet kredisi ile alınacak araçların marka ve modeline göre Halkbank tarafından kasko sigortası şartı istenmektedir.

Paylaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM