Fatih ilk Karadeniz derin sondajı için yola çıktı

Fatih ilk Karadeniz derin sondajı için yola çıktı

Türkiye’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin ilk tatbikatı Fatih’in İstanbul’daki Haydarpaşa Limanı’ndan Karadeniz’de bir sondaj görevi için yola çıktığını söyledi.

Gönderi töreninde konuşan bakan, Fatih’in 103 metre uzunluğundaki kulelerinin Haydarpaşa limanında demonte edildiğini ve geminin Boğazlar üzerinden köprülerin altından güvenli bir şekilde geçmesini sağladığını ve
1 Haziran’da Türkiye’nin kuzeydoğusundaki Trabzon’a ulaşması öngörülüyor. toparlandı.

Dönmez, “Yaklaşık 1,5 aylık hazırlık dönemini tamamladıktan sonra Fatih, Temmuz ayı ortasındaki Tuna-1 bölgesinde Karadeniz’de ilk sondajına başlayacak.” Dedi.

Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için hayati öneme sahip deniz araştırmaları yapmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

“Yavuz, bölgede yürütülen 7. derin sondaj faaliyetini gösteren Akdeniz’in Selçuklu-1 bölgesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis sismik gemileri de denizlerimizi araştırıyor” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için garantör bir ülke olan Türkiye, halen sondaj gemisi Yavuz ve Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa ile birlikte bölgede faaliyet gösteren diğer iki sismik gemi ile Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetleri yürütmektedir..

Türkiye’nin üçüncü tatbikatı Kanuni, 15 Mart’ta ülkenin Akdeniz bölgesinde bir sahil kenti olan Mersin Taşucu’ya geldi.

Yenileme ve iyileştirme çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Kanuni’nin de Dönmez’e göre bu yıl Akdeniz’de faaliyete geçmesi bekleniyor.

Türkiye’nin 2020 Yıllık Başkanlık Programına göre, bu yıl Doğu Akdeniz’de beş tatbikat yapmayı planlıyor.

Enerji bakanı, “İki sismik ve iki sondaj gemimiz Doğu Akdeniz’de tam kapasitede çalışmaya devam edecek. Fatih’in Karadeniz’e yelken açmasıyla artık en önemli boşluğu doldurduk.” Dedi.

3-4 ay içinde Doğu Akdeniz’de yeni keşif

27 Kasım’da Ankara ve Libya’nın BM tarafından tanınan Ulusal Anlaşma Hükümeti (GNA), biri askeri işbirliğini ve Doğu Akdeniz’deki iki ülkenin diğer deniz sınırlarını kapsayan iki ayrı anlaşma imzaladı.

Denizcilik anlaşması, Kıbrıs Rum yönetiminin tek taraflı sondajı karşısında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarını ileri sürerek KKTC’nin bölgedeki kaynaklara da hakları olduğunu açıkladı. 8 Aralık’ta yürürlüğe girdi.

Dönmez, bu anlaşmaya göre, Türkiye’nin ulusal petrol şirketi olan Türk Petrolünün, ülkenin lisanslı bölgelerindeki sondaj faaliyetlerine başvurduğunu söyledi.

“Önümüzdeki 3-4 ay içinde buradaki ilk faaliyetlerimizin başlaması bekleniyor,” diyen Dönmez, sismik çalışmaların yapılacağını ve daha sonra sismik verilerin analizine bağlı olarak arama alanlarının belirleneceğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM