Frappe, sigara ve tozlu plaklar

Frappe, sigara ve tozlu plaklar

Bir gardiyan zeibekiko dansı yapıyor, bir haberci isim gününde viski ve kola teklifleriyle tebrikleri alıyor, sırtında Panathinaikos bayrağı olan bir çalışan cezvenin üzerine eğiliyor ve bir depo görevlisi ve haberci çalışma sırasında sabit bir bisiklet üzerinde pedal çeviriyor saat. Her görüntü, kamu görevlilerinin günlük yaşamlarını yakalayarak giderek daha gerçeküstü hale geliyor.

“Bakanlığın otoparkına doğru merdivenlerden inerken kısmen açık bir depo kapısını fark ettim. Haberci Bay Petros kondisyon bisikletindeydi. Kameramı kaldırdım ve fotoğrafını çektim” diye anımsıyor Michalis Patsouras. Kendisi de Kaningos Meydanı’ndaki eski Ticaret Bakanlığı’nda on yıl boyunca devlet memuru olarak çalışmış, o dönemde ailesinin yaşadığı Batı Trakya’daki Didymoteicho’dan fotoğrafçılık eğitimi almak üzere Atina’ya taşınmıştı.

O dönemde bağlantıları olan bir amcası onu bakanlıkta teknik destek pozisyonuna yerleştirdi. “Ofisimde nadiren bulunuyordum; Tüm katları dolaşarak küçük ve büyük makineleri, daktiloları, fotokopi makinelerini tamir ettim. İşimi tamamlayana kadar çoğu zaman meslektaşlarımla saatler geçirdim. Bazıları onları kendi karemde çektiğimin farkındaydı ama elbette beni fark etmeyenler de vardı. İşlerine ya da sohbetlerine dalmış halde, farkında olmadan bana konular sunuyorlardı. Ancak sistematik bir şekilde fotoğraf çekmedim; Fotoğraf çekmeden önce iki ay gidebilirim.”

‘Siyah-beyaz bana daha çok yakıştı çünkü orada yaşadığımız her şey gri ve donuktu’

Okulda öğrendiği belgesel fotoğrafçılıktan etkilenen Patsouras, kendi gerçekliğini yakalamaya çalıştı. Toplamda 150 civarındaki fotoğrafı 1993’ten 2000’e kadar uzanıyor. Kişinin Yunan kamu sektörüne bakış açısına bağlı olarak, bu görüntülerin yalnızca geçmişe mi ait olduğuna yoksa çağdaş gerçeklik anlarını mı kapsadığına karar verilebilir.

Bu atmosfer renkli filmle etkili bir şekilde aktarılabilir miydi? Bu durumda bugün hâlâ karşılaştığımız deneyimlerle ilişki kurmamız daha kolay olur mu? Fotoğrafçı, “Siyah-beyaz bana daha çok yakıştı çünkü orada deneyimlediğimiz her şey gri ve donuktu” diye doğruluyor. Harap duvarlar, sayısız pul, suntadan yapılmış bölmeler, yüksek kağıt yığınlarının arkasına gizlenmiş çalışanlar, dosyalar, tozlu arşivler, yorgun gözler ve monotonluğun bitkin bireyleri.

“Bu portreleri çekerken amacım kimseyi sınıflandırmak ya da ayırmak değildi. Bu yüzden materyali açıklamam bu kadar uzun sürdü, çünkü belirli çalışanları hedef almak zahmetsiz ama adaletsiz olurdu. İnsanlar çevrelerine uyum sağlar. Hepimiz kolaylık ve rahatlığa yöneliyoruz. Kamu sektöründe iş arayan biri genellikle aşırı kalabalık bir hizmete entegre olmaya çalıştığının farkına varmaz. Varlıklarının, işlevsiz ve son derece sorunlu bir sistemi nasıl daha da güçlendireceğini kavrayamıyorlar. Bir günün diğerini sorunsuz bir şekilde takip ettiği, sürprizlerden yoksun bir durgunluğu öngörmüyorlar. Bu yavaş bir erozyon.”

Bir tıkla kimlik alabileceğiniz, diplomanızın fotokopisini alabileceğiniz, şofbeninizi değiştirebileceğiniz, doğum veya ölüm kaydı yaptırabileceğiniz, mülkünüzü satabileceğiniz, gerekli tüm belgelere sahip olabileceğiniz günümüz dünyasında, bu uygulamanın amacı ne olabilir? bu projeye devam ediyor musunuz? “Bugün sahnenin çok farklı görüneceğine inanmıyorum. Vatandaşların kamu hizmetlerine sınırlı erişimi, kamu sektörünün imajını veya ona hizmet eden bireylerin günlük rutinlerini değiştirmiyor” diye açıklıyor Patsouras. Onun için fanzin yaratmak daha anlamlı olurdu. “Kapsamlı bir dosyaya benzeyecek şekilde tasarlanmış, ekli belgelerden ziyade, kamu sektörünün kültürüne dair yorumlar sunan resimler, çizimler, şiirler ve metinlerden oluşan çok yönlü bir sanat projesi.”

2000 yılında ayrılma kararı aldı. “Bir sekreterin talimatıyla idari bir göreve atandım. Ofisi beş kadınla paylaşıyordum ve açıkçası hiçbir amacım yoktu. Her belgede hepimizin imzası gerekiyordu ve bir kişi eksik olsa sorun çözümsüz kalıyordu. Hayatımın bu şekilde devam edeceğini hayal edemiyordum, bu yüzden istifa etmeyi ve hayatımı fotoğrafçılıkla kazanmayı tercih ettim.”

Materyal koleksiyonunu inceledikten sonra, net bir başlangıcı ve sonu olmasa da bir hikayesi olduğunu fark etti. “Başlangıç, bakanlığın merkezi girişiydi ve sonuç olarak iki versiyon tuttum: Biri iki çalışanı evrak çantalarıyla ve senkronize adımlarla binadan çıkarken tasvir ederken, diğer resim ise tüm çalışanların dağınık bir şekilde ayrıldığını gösteriyordu.” Bunu nasıl organize etti? “O zamanlar bakanlıklara yönelik bomba tehditleri alışılmadık bir durum değildi. Genellikle telefon öğlen saatlerinde çalardı. Herkes tahliye edildiğinde polis köpekleriyle birlikte kapsamlı bir arama yapmak üzere gelmişti, saat 3’tü ve toparlanma zamanımız gelmişti.”

Abartıyı vurgulamak

Birçok Yunanlının özlemi olan, annelerimizin deyimiyle çocuklarınızı büyütebilmeniz için uygun çalışma saatleri olan “07.00-15.00”, Selanik Fotoğraf Bienali kapsamında sunulan sergiye de adını verdi. Photometria Festivali’nin sanat direktörü ve serginin küratörü Panagiotis Pappas, “Abartıyı vurgulayarak 33 siyah beyaz fotoğrafı dikkatle seçtik” diyor.

Peki egzersiz bisikleti bakanlığa nasıl girdi? “Görüyorsunuz, geçmişte bakanlar makamlarını evlerinin bir uzantısı olarak görüyorlardı. Mobilyaları, perdeleri değiştirecekler ve hatta egzersiz ekipmanı bile talep edeceklerdi” diye açıklıyor Patsouras. “Bir sonraki değişiklik sırasında bisiklet Bay Petros’un yanında depoya kaldırıldı. Hala orada olabilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM