Güney Kore Kuzey Kore’nin Yaptığı Denemelerden Büyük Yara Aldı

Güney Kore Kuzey Kore’nin Yaptığı Denemelerden Büyük Yara Aldı

Kuzey Kore’nin bir dönem Amerika ile arasında tırmanan ve iki ülke liderinin yaptıkları açıklamalarla adeta restleşmeye varan gerginlik sonucu Kuzey Kore’nin yaptığı ve dünyaya göz dağı vermeyi amaçladığı nükleer denemelerin acısını Güney Kore çekiyor.

Kuzey Kore ile Amerika arasındaki gerginlik bir dönem zirveye çıkmıştı. Bu dönemde iki ülke liderleri her gün bir açıklama yaparak ve birbirlerine adeta meydan okuyarak bu gerginliği iyiden iyiye tırmandırdı. İşte bu dönemde Kuzey Kore, Amerika’nın tatil cenneti olarak bilinen ancak topraklarının üçte birinin askeri bölge olan adasını vurmakla tehdit etti. Bu tehdidini de yaptığı Nükleer denemelerle güçlendirdi. Denemelerin kimi başarısız olurken kimi de Güney Kore’de büyük zarara yol açtı.

Kuzey Kore sadece Amerika’ya göz dağı vermekle kalmadı ve kendini yalnız bir ülke olarak nitelendirerek Güney Kore’yi de haritadan silmekle tehdit etti.

Kuzey Kore tarafından, tüm dünyanın karşı çıkmasına karşın yapılan bu denemeler Güney Kore’de ufak çaplı depremlere sebep oldu. Japon ve Amerikalı Deprem merkezleri oluşan bu depremlerin nükleer faaliyetlerden dolayı olduğundan emin. Keza denenen bombaların dünyanın en güçlü nükleer başlıkları olan hidrojen bombası olduğu da biliniyor.

Güney Kore toprakları içerisinde bulunan ve deneme sahasına yakın olan bölgelerde, nükleer denemelerin sonucunda oluşan depremler nedeniyle onlarca yapı yerle bir oldu. Bu bina ve iş yerlerinin enkazlarında ise onlarca Güney Kore vatandaşı yaşamını yitirdi.

Güney Koreli basın yayın organları, yaklaşık iki buçuk ay önce gerçekleştirilen test atışları sebebiyle yaşanan depremleri ve bu depremlerin yol açtığı kayıpları konu alan haberler yayınladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM