Hakan Atilla 5 Ayrı Maddede Suçlu Bulundu

Hakan Atilla 5 Ayrı Maddede Suçlu Bulundu

New York’ta görülen kara para aklama davası kapsamında tutuklu bulunan Eski Halkbank çalışanı Hakan Atilla jüri üyelerinin oybirliği ile 5 ayrı maddede suçlu buldu, kara para aklama iddiasında ise suçu olmadığı kararına varılırken İşadamı Reza Zarrab ana sanık olduğu davada şahit olarak duruşmaya katıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde görülen İran asıllı sonradan türk vatandaşı olan Reza zarrab’ın tanık, eski halkbank genel müdür yardımcısı mehmet hakan atilla’nın tutuklu tek sanık olarak yargılandığı davada jüri üyeleri bütün kabahatlamalarla ilgili karara vardı. Noel ve yılbaşı tatili sebebiyle verilen 11 günlük aranın arkasından dün ilk kez toplanan 12 jüri üyesi, atilla’nın savcılık tarafınca yöneltilen beş kabahatu işlediğine, bir suçu ise işlemediğine kanaat getirdi.

Mahkûm olduğu 5 suç

Jüri, atilla’yı şu kabahatlardan mahkum etti:

– ABD’nin iran’a yönelik yaptırımlarını delmek,

– Amerika’yi aldatma kabahatina iştirak,

– Amerika bankalarını dolandırmak,

– ABD bankalarını dolandırmaya iştirak,

– kara para aklama suçuna iştirak. Jüri, atilla’yı “kara para aklama” kabahatindan ise mahkûm etmedi.

Jüriden yargıca not

Jüri üyeleri dünkü oturumun başlangıcında, yargıç richard berman’a bir not ileterek, “atilla’ya yönelik suçlamaların birtakımlarında hemfikir, bazılarında ise hemfikir olmamaları durumunda ne yapmaları gerektiğini” sordu. Berman da jüriye “müzakerelere devam etmeleri ve her suçlama için extra vakit ayırmalarını” söylemiş oldu.

Ve karar açıklandı

Bu gelişmeden ortalama üç saat sonrasında jüri, berman’a bir not daha iletti. Yargıç notu yüksek sesle okudu ve “jürinin tüm suçlamalarla ilgili karara vardığını” aktardı. Peşinden jüri üyeleri salona girdi. Bu sırada duruşma salonunda bulunan herkes ayağa kalktı. Yargıç richard berman, atilla’nın beş ithamdan suçlu, bir ithamdan ise suçsuz bulunduğunu açıkladı. Kararın ardından hakan atilla’nın ilk kez duruşmayı izlemeye gelen eşi burçin atilla gözyaşlarına hâkim olamadı.

Ceza duruşmasi 11 nisan’da

Amerika yargı sistemine nazaran; karar için bütün jüri üyelerinin oybirliği gerekiyor. Atilla ile alakalı verilecek ceza ise 11 nisan’da yapılacak duruşmada karara bağlanacak. Ceza belirlendikten sonra temyiz aşaması başlamış olacak. Bu sürecin ise birkaç yılda tamamlanması öngörülüyor.

Temyize gidecek

Atilla’nın savunma avukatlarından victor rocco ve cathy flemming, duruşmanın peşinden hürriyet’e mevzuştu. Avukatlar kararı “çok üzücü” olarak nitelendirdi. Avukatlar “ancak atilla burada mücadelesini devam ettirmeye kararlı. önümüzde çok uzun bir hukuk dönemi var. Aslına bakarsan derhal davanın delil yetersizliğinden düşmesine yönelik bir başvurumuz olacak. 24 ocak’ta delil yetersizliğinden dolayı beraat için yeni bir müracaat daha yapacağız” dedi.

Savciliktan ilk açıklama

Atilla hakkındaki iddianameyi hazırlayan new york güney bölgesi başsavcılığı’ndan savcı desteksı joon kim sonucun peşinden makalelı izahat yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “yabancı bankalar ve bankacıların tek seçeneği var: Amerika hukukunun delinmesinde, iran’a ve yapmış oldurım uygulanan diğer ülkelere kasten yardım etmeyi seçebilirsiniz veya ABD dolarıyla işlem yapan uluslararası bankacılık camiasının bir parçası olmayı seçebilirsiniz. Her ikisini birden yapamazsınız. ABD gömü yetkililerine devamlı yalan söylerseniz ve düzmece belge üretirseniz -ki bunlar ABD’nin yaptırım ağını geçerek iran’ın petrolden elde ettiği milyarlarca doları kaçırmak için gizli bir planın parçası- tıpkı atilla’nın yaptığı gibi, o zaman sonuçlarına hazır olmak zorundasınız.”

Eşi ilk defa duruşmaya katıldı

Hakan atilla’nın eşi burçin atilla, ilk defa duruşmaya katıldı. Ilk sıraya oturan burçin atilla, ayağa kalkarak eşini iki yanağından öpüp sarıldıktan sonra gözyaşlarını tutamadı. Sivil kıyafetlerle kelepçesiz biçimde salona alınan hakan atilla ise eşine gülümseyerek mukabil verdikten sonrasında avukatlarının yanına oturdu. Atilla, 15 aralık’taki duruşmada, avukatlarının sorusu üzerine eşini 269 gündür göremediğini, çocuğunu ise ancak iki saat görebildiğini ifade etmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM