Hastaneler Yeni Doğan Bebeklerin Nüfus Kayıt İşlemlerini Yapacak

Hastaneler Yeni Doğan Bebeklerin Nüfus Kayıt İşlemlerini Yapacak

Nüfus hizmetleri kanununda yapılan bir değişikliğe göre hastanelerde dünyaya gözlerini açan bebekler için nüfus kayıt işlemleri artık hastaneler tarafından yapılabilecek.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner yaptığı açıklamada, Nüfus Hizmetleri kanununda yapılan bazı değişikliklerden bahsetti.

Güner yaptığı açıklamada milyonlarca vatandaşın nüfus kayıtlarında uzun yıllardır bir hareket olmadığını vurgulayarak, bu vatandaşların hayatlarını kaybettiğinden şüphelenildiğini söyledi. Ancak vatandaşların yaşamını yitirmesi durumunda, yakınlarının hastane veya ilgili kuruluşa başvurarak bu durumu bildirmeleri gerektiğini söyleyen Güner, yakınlarının herhangi bir başvuruda bulunmadığı, ancak nüfus kayıtlarında da herhangi bir hareket olmayan bu vatandaşların halen hayatta da olabileceklerini söyledi.

Bu durumun ciddi sorunlara sebep olabileceğini söyleyen Güner, “Bu kişiler ölmüş olabilir, yurt dışına çıkmış olabilir, hayatta olabilir bu kişilerin durumu muallakta. Kişi ölmüşse ancak nüfus kayıtlarına göre hayatta görünüyorsa bu durum ciddi bir sorun. Onun adına işlemler yapılabilir, kredi çekilebilir, hayatlarını kaybetmelerine rağmen kötü niyetli kişiler tarafından halen maaşları alınıyor olabilir. dedi.

Güner bu durumda olan milyonlarca kişi için araştırma başlatılacağını söyleyerek, mülki idare amirliklerine bilgi verilerek, durumun jandarma ve polis tarafından araştırılacağını, ölü olduğu tespit edilen kişilerin nüfustan düşürüleceğini söyledi.

Güner, kişinin öldüğünün bildirilmemesi halinde uygulanan para cezasının tahsilattaki imkansızlıklar nedeniyle kanundan çıkarıldığına dikkati çekti.

Türkiye’ye gelen Suriyelilerin tümünün sınır kapılarından pasaportlarıyla geçmediğini anımsatan Güner, bazı Suriyeli göçmenlerin ülkeye girişleri sırasında kişisel bilgilerinin hatalı kaydedildiğini ve kanunda yapılan düzenlemeyle geçerli belge ibraz edenlerin bilgilerindeki hataların düzeltilmesine imkan tanındığını kaydetti.

Nüfus müdürlüklerinin aşırı yoğunluğuna dem vuran Güner, vatandaşların bir çoğunun kimlik, vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi belgeler almak üzere nüfus müdürlüklerine geldiklerini ve fazlasıyla yoğunlukla karşılaştıklarını söyledi. Bu gibi evrakların E-devlet aracılığı ile de temin edilebileceğini söyleyen Güner, vatandaşların kendi rahatlığı ve nüfus müdürlüklerindeki yoğunluğun azalması için bilinçlenmesi ve E-devlet aracılığı ile alabilecekleri belgeleri buradan temin etmelerini istedi. Bu belgelerin her yerde geçerli olduğunu söyleyen Güner, elektronik ortamda hazırlanan belgelerin de nüfus müdürlüklerinden alınanlarla aynı hukuki geçerliliğe sahip olduğunu söyledi.

Ayrıca adres değişikliği sisteminde de bazı değişiklikler yapıldığını söyleyen Güner, vatandaşların artık adres beyanı için nüfus müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmadığını söyledi. Yeni bir yere taşınan vatandaşlar üzerlerine alacakları herhangi bir elektrik, su, doğalgaz gibi aboneliklerle otomatik olarak adres kayıtlarının oraya alınacağını söyledi.

Yeni dünyaya gelen bebeklerin nüfus kayıtlarında da kolaylık sağlayacak olan sistem değişikliği hakkında da konuşan Güner, Hastanelerde doğan bebeklerin, hastanelerin sistemine entegre edilecek olan nüfus sistemiyle otomatik olarak nüfusa kayıt olacağını anlattı. Artık yeni doğan bebekler için ebeveynlerin nüfus müdürlüklerine gidip kayıt yaptırmalarına gerek kalmayacak. Hastanelerin sistemine düştüğü anda nüfus kayıtları otomatik olarak yapılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM