Heather Nauert: Unutulmayacaksınız

Heather Nauert: Unutulmayacaksınız

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert yaptığı açıklamayla İran diyetine protestoculara karşı tavrı sebebiyle eleştiriler yöneltirken sokaklarda protesto yapanlara da “unutulmayacaksınız” dedi.

ABD dışişleri bakanlığı sözcüsü Heather Nauert günlük basın brifingi öncesinde yaptığı yazılı açıklamada iran’daki protestolara değindi. Sözcü açıklamasında, “iran’da idame eden protestoları ve yaşanmış olan şiddet olaylarını yakından takip ediyoruz. İran halkı eşit muamele istiyor, yolsuzluklara ve rejimin, ülkenin varlıklarını yurtdışındaki bazı askeri maceralar için harcamasına karşı çıkıyor. Ancak maalesef iran hükümeti cesurca sokaklara çıkan bu kişileri hapsetmeye ve öldürmeye devam ediyor” dedi.

Açıklamada ayrıca, iran halkının taleplerine destek verilirken minimum bin kadar göstericinin şu ana kadar gözaltına alınmış olmasını kınandı. Açıklama, “rejimin mağdurlarına; unutulmayacaksınız” ifadesiyle son buldu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan bakanlık sözcüsü Heather Nauert, pakistan’a yapılan yardımların kesilmesi mevzusunda yeni bilgiler paylaştı. Nauert daha önce başkan donald trump’ın twitter hesabından duyurduğu, teröre verdiği destek sebebiyle Pakistan’a yapılan yardımların kesilmesi kararıyla birlikte mevcut 255 milyon dolarlık yardımın durdurulduğunu açıkladı. Sözcü ek olarak Pakistan’a güvenlik mevzusunda verilen desteğin de kesildiğini açıkladı. Amerika sadece mali yardımları değil, Pakistan’la ortak güvelik faaliyetleri mevzusunda da desteğini çekmiş oldu. Amerikan yönetimi yardımların kesilmesinin sürpriz olmadığını daha önce başkan Donald Trump ve dışişler bakanı Rex Tillerson da dahil olmak üzere her kademeden yöneticilerin pakistan’ı onlarca kere uyardığını belirtiyor. Sözcü Nauert de, Pakistan’ın özellikle taleban başta olmak üzere çeşitli terör örgütü personellerine ülkede gizlenmelerine göz yumduğunu, bu konuda da kendilerinin defalarca uyarmalarda bulunmuş olduğunu belirtti.

Nauert, jürinin dün karar açıkladığı, halkbank eski genel müdür yardımcısı mehmet hakan atilla davasıyla alakalı olarak da kendisinin bir yorum yapamayacağını, konunun muhatabının Amerika Birleşik Devletleri Adalet bakanlığı olduğunu söylemiş oldu. Sözcü, Türk hükümetinin karara ait eleştirileri ve yorumları hakkındaki da “Türk hükümeti daha önce de Amerika’yı yapmadığı şeylerle itham etmişti” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ABD Heather Nauert iran

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM