Hiciv ustası Nikos Perakis Selanik’te onurlandırıldı

Hiciv ustası Nikos Perakis Selanik’te onurlandırıldı

64. Selanik Uluslararası Film Festivali’nde sinemacı Nikos Perakis’in Altın İskender’e layık görüldüğü Salı gecesi düzenlenen törende, aynı zamanda onun 1987 yapımı “Living Dangerously” filmi de 37 yıl sonra hâlâ sorgulanmaya devam eden konulara değinen son teknoloji mizahıyla genç izleyicileri şaşırttı. .

Filmi ilk kez izleyenlerin ve ilk vizyona girdiğinde galasına katılmış olanların aldıkları keyif, kuzey liman kentindeki Olympion Tiyatrosu’ndaki kahkahalardan, ayakta alkışlardan ve sıcak alkışlardan açıkça görülüyordu.

Selanik Uluslararası Film Festivali, hiciv ve komedinin ustasını Perşembe günü düzenlenen bir kolokyumla da onurlandırdı.

Perakis, Salı günü, limana yanaşmış dev bir yolcu gemisi tarafından dikkati dağıldıktan sonra takılıp düştüğü “ölüme yakın deneyimini” anlatmadan önce, “Bu onur için ve bu ödülü canlı alabildiğim için çok mutluyum” dedi. liman.

‘Filmleri kurgu olmasaydı belgesel olabilirdi’

Perakis, Yunan sinemasında çağdaş gerçekliğin hicivinin değerini doğrulayan “Arpa Colla” (1982) ve “Aylaklık ve Kamuflaj” (1984) gibi simgesel filmlerin yaratıcısıdır. Anlatımı keskin ve esprili, toplumun kusurlarına değinen referanslar içeriyor.

Aktör ve yazar Dimitris Piatas, Perakis’i apaçık olan ancak kimsenin gündeme getirmeye cesaret edemediği konulara değindiği için övdükten sonra, “Filmleri kurgu olmasaydı belgesel olabilirdi” yorumunu yaptı.

Perakis kariyerine 60’lı yıllarda Almanya’da set, kostüm ve yapım tasarımcısı olarak başladı. Salı günkü törende Perakis’e sahnede eşlik eden Alman yönetmen ve senarist Volker Schlondorff, onun Alman sinemasına sunduğu şeyin mizahı, zekası ve estetiği olduğunu söyledi.

Schlondorff, “Yunan sinemasına katkısı, hiciv ve komedi aracılığıyla vatandaşların toplumdaki sorumlulukları hakkında konuşmasıydı” diye ekledi.

Dinleyicilerin genç bir üyesi, toplumun kusurlarını tanıma aşamasından değişimi hayata geçirme aşamasına nasıl geçebileceğini sordu; bu, Perakis’in hicivdeki parlaklığını tanıdıklarını gösteren bir endişeydi.

“Tehlikeli Bir Şekilde Yaşamak”ta ele alınan sorunlar 37 yıl sonra nasıl varlığını sürdürebilir ki Perakis bu sorunların devam edeceğini biliyor muydu?

“Biliyordum ama ısrar etmeleri benim hatam değil” dedi esprili bir şekilde.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM