Hocalı Soykırımı’nı unutturmayacağız

Hocalı Soykırımı’nı unutturmayacağız

Ermenistan askerlerinin 26 Şubat 1992’de Dağlık Karabağ’daki Hocalı kasabasında gerçekleştirdiği soykırımın 26. yıldönümünde Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından anma töreni düzenlendi. Anma programında konuşan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Türk devletleri ile tek millet olduğumuzu hatırlayıp, birlik ve beraberlik içerisinde tek yumruk olma zamanıdır” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 26 Şubat 1992’de, 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olma üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği Hocalı Soykırımı’nın yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenledi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Hocalı Soykırımı anısına yaptığı Azerbaycan-Karabağ Parkı’ndaki Hocalı Soykırımı Anıtı önünde düzenlenen törene, Başkan Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, davetliler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ile başlayan törende Azerbaycan Milli Marşı ve İstiklal Marşı okundu. Başkan Zolan, kardeş ülke Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı Soykırımının 26. yılında, o acıyı unutmamak ve dünya kamuoyuna duyurmak için bir araya geldiklerini ifade etti.

Tek millet iki devlet
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 26 yıl önce gerçekleşen soykırımın unutulmayacağını vurgulayarak, “26 Şubat’ta Hocalı’da hunharca, çocuk, kadın, yaşlı demeden tamamen yok etmek üzere, vahşice, paramparça edilerek hınçla oradaki kardeşlerimiz katledilmiş ve soykırımına uğratılmıştır. Anne karnındaki bebekler bile öldürülmüş, akla hayale gelmeyecek birçok işkenceyle kardeşlerimiz öldürülmüş ve şehit olmuşlardır” dedi. Azerbaycan ile tek millet iki devlet olunduğuna dikkat çeken Başkan Zolan, “Türk devletleri ile tek millet olduğumuzu hatırlama zamanıdır.

Birlik ve beraberlik içerisinde tek yumruk olma zamanıdır. 26 yıl önce bu olay yaşanmış, bugün olduğu gibi, o gün de tüm dünya gözlerini yummuş, kulaklarını tıkamıştır. Geçmişte Avrupa’nın göbeğinde Bosna Hersek’te Boşnak kardeşlerimiz yok edilirken, nasıl görmezden geldiler, Hollandalı komutan, kardeşlerimizi o kasaplara nasıl teslim etti, bunları hiçbir zaman unutmamak gerekiyor” diye konuştu.

“Soykırım görmek istiyorsanız, Hocalı’ya bakın”
Türk milletinin geçmişi ve ecdadıyla her zaman gurur duyması gerektiğini belirten Başkan Osman Zolan, “Ecdadımızın yapmış olduğu ufacık bir leke olumsuzluk yok. Gurur duyacağımız birçok güzellikleri var. Her gittiği yere medeniyeti götürmüştür. Her gittiği yere özgürlüğü götürmüştür. Diline, dinine karışmamıştır. İnsanlar hep beraber, farklı düşüncelerde mutlu ve huzurlu şekilde yaşamışlar. Hiçbir zaman millet olarak sömürgeci bir devlet olmamışız. Asimile etme üzerine herhangi bir çalışma ve gayemiz olmamıştır.

Eğer olsaydı, 400-500 yıl Avrupa’da hükmeden atalarımız, o bölge de herkesi Türkçe konuşturur ve hepsi Müslüman olurlardı” diye konuştu. Batı’nın sömürü ve zulmetme anlayışının dünyanın dört bir yanında katliamlar yaptığına dikkat çeken Başkan Zolan, “Kendi yaptıkları katliam ve soykırımları aklarcasına, kendileriyle bizi aynı yere koyarak, üzerimize birçok suç atarak, sözde soykırım iddialarıyla üzerimize gelmektedirler. Soykırım görmek istiyorsanız, Hocalı’ya bakın. Soykırım görmek istiyorsanız, Afrika’nın birçok devletine bakın, Dünya’nın pek çok yerinde sömürge devletlerinin yaptığı işlere bakın” dedi.

“Hep haklının yanında yer alan bir devletiz”
26 yıl önce ülkemizin bugünkü kadar güçlü olmadığını belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan. “Çok şükür bugün elimiz kolumuz bağlı değil. Haksızlık karşısında haykıran, dik duran ve hep haklının yanında yer alan bir devletiz. 2 devlet olarak, tüm kardeşlerimizle beraber omuz omuza verme zamanıdır. Hocalı hala işgal altındadır, Karabağ işgal altındadır. Eğer bu şehitlerimizin ruhu şad olacaksa, bu işgalin bir an önce son verilmesi gerekir” dedi. Başkan Osman Zolan sözlerini şöyle sürdürdü; “Yaşanan soykırımın, acının unutulmaması ve kardeş devletimiz Azerbaycan’la birlik ve beraberlik içerisinde olunduğunun nişanesi olarak 120 bin metrekarelik alandaki parka Azerbaycan-Karabağ Parkı diyerek 2 yıl önce açılışını yaptık.

Hocalı Soykırım Anıtı açılışını gerçekleştirmiştik. İnşallah ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun” diyerek törene katılanları Fatiha okumaya davet etti. Başkan Zolan, Afrin operasyonuna katılan Mehmetçilerimizi de unutmayarak, “Dualarımız onlarla birlikte, inşallah onların yürekleriyle bizim yüreğimiz birlikte atmalı, sadece cephede değil, 80 milyon o cephede olduğumuzu hissettirmemiz gerekiyor. Bu ülke için geçmişten bugüne, şehit olan tüm büyüklerimize, gençlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM