Hükümet, avro bölgesi kurtarma paketi kredilerinin bu yıl erken geri ödenmesini planlıyor

Hükümet, avro bölgesi kurtarma paketi kredilerinin bu yıl erken geri ödenmesini planlıyor

İki hükümet yetkilisi Salı günü Reuters’e verdiği demeçte, hükümetin bu yıl avro bölgesi ülkelerine 5 milyar Euro’ya kadar kurtarma paketi kredisini erken geri ödemeyi planladığını söyledi.

Avro bölgesi ve Uluslararası Para Fonu (IMF), sert kemer sıkma tedbirleri uygulaması şartıyla Yunanistan’a kriz sırasında yaklaşık 280 milyar avro borç verdi.

İsminin gizli kalmasını isteyen bir yetkili Reuters’e, hükümetin “muhtemelen yılın ikinci yarısında” avro bölgesi ülkelerine 2,5 ila 5 milyar avro arasında geri ödeme yapmayı planladığını söyledi.

Yetkili, bunun ülkenin borcunu artırmadan daha fazla tahvil ihracına yer açmasına yardımcı olacağını ve aynı zamanda sığ Yunan tahvil piyasasına likidite ekleyeceğini söyledi. Ülkenin borcunun yaklaşık yüzde 70’i resmi borç verenler, avro bölgesi ve Avrupa Merkez Bankası’nın elinde bulunuyor.

İkinci bir yetkili toplamı ve zaman çizelgesini doğruladı.

Yunanistan, 13 yıl boyunca “çöp” kategorisinde zayıf kaldıktan sonra yakın zamanda yatırım yapılabilir notunu geri kazandı ve bu da tahvil ihraçlarında yabancı yatırımcılardan güçlü talep çekmesine yardımcı oldu.

Bu yıl planlanan ödemeyle Yunanistan, ilk kurtarma paketi kredilerinden yaklaşık 15-17 milyar Euro’yu geri ödemiş olacak.

Ülke, 2022’de IMF’ye planlanandan iki yıl önce ödeme yaptı ve 2023’te euro bölgesi ülkelerine 5 milyar Euro tutarında kredi geri ödedi.

Ülkenin üçüncü kurtarma paketinin süresi 2018’de sona erdi ve o zamandan beri borçlanma ihtiyaçları için yalnızca borç piyasalarına güveniyor. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM