İnce ‘herkesin cumhurbaşkanı olmak’ sözü verdi

İnce ‘herkesin cumhurbaşkanı olmak’ sözü verdi

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) son olarak Ankara’da binlerce kişinin katıldığı bir mitingde Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi sunarak , “demokrasi için mücadele edeceğini” ve “tarafsız bir başkan” olacağını söyledi.

“AKP’nin [iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi], MHP [Milliyetçi Hareket Partisi], HDP [Halkların Demokratik Partisi], SP [Felicity Partisi], Türkiye’nin 80 milyon vatandaşı, herkesin başkanı olacağım. solcular, sağcılar, Aleviler, Sünniler, Türkler ve Kürtler, ”dedi. İlk konuşmasında CHP’li milletvekilleri Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olarak açıklanmasının ardından 4 Mayıs’ta CHP destekçilerine yaptığı ilk konuşmada, 4 Mayıs’ta paketlenmiş bir salonda konuştu .

“Partinin rozetini 39 yıl boyunca taşıdım. Tarafsız bir başkan olacağım ”dedi. Kılıçdaroğlu, CHP etiket pimini çıkararak ve parti liderine verdiğini “Bu nedenle, şimdi size pimi veriyorum” dedi .

Kılıçdaroğlu, “Bir cumhurbaşkanının 80 milyon insanı kucaklaması gerekiyor” dedi.

54 yaşındaki eski bir fizik öğretmeni olan İnce, 1990’ların başında CHP’ye katıldı ve 2002’den beri kuzeybatıdaki Yalova ilinden milletvekili oldu. 2007 yılında CHP’nin genel başkan yardımcısı oldu .

İnce, muhalefetin en güçlü konuşmacılarından biri olarak biliniyor ve AKP’ye karşı mecliste sert konuşmalar yaptığı bilinmektedir.

Ayrıca CHP seçimlerinde parti liderliği için Kılıçdaroğlu aleyhinde yarıştı . İnce, 2016’da CHP’nin milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırma konusundaki desteğini eleştirdi .

Kılıçdaroğlu ile yaptığı yarışmadan söz eden İnce, adaylığını Kılıçdaroğlu ve CHP’nin “demokratik bir hamlesi” olarak gördü . “Muhalefet partisinin demokratik anlayışını gösteriyor” dedi.

Tutkulu konuşan İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhindeki adaylığını, seçim kampanyalarının merkezinde olacağını söyledi.

Tarafsızlık ve demokrasi mücadelesi

Ana muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olarak İnce’yi sunarken Kılıçdaroğlu, CHP’nin seçim kampanyalarında Türkiye’nin demokrasisinin bozulmasına odaklanacağını söyledi .

“Demokrasi tehdit altında,” dedi, aynı zamanda, ekonomiye ve eğitim ve dış politikadaki sorunlara da değinirken.

CHP’nin olağanüstü hal rejimine yönelik eleştirilerini yineleyen Kılıçdaroğlu, “yargı, yasa ve icra yetkisinin bir otorite kontrolü altına girdiğini söyledi. Hesap verebilirliği kontrol eden mekanizma çöktü. Medya [tek bir otoritenin] kontrolü altındadır. ”

“Geleceğimizi geri alacağız” dedi İnce Kılıçdaroğlu’ndan sonra konuştu.

“Geleceğimiz elimizden uzaklaşıyor, yaşam sevincimizi yok ediyor, sadece bizim değil, çocuklarımızın geleceğini de çalıyorlar. Halkımız işsiz, yemeksiz, sessiz ve nefessiz kalıyor. Onlara çıkış yolunu göstermek bizim işimiz ”dedi.

Başkanlık kampanyasının iki konuya odaklanacağını vurguladı: Terörizm ve yolsuzlukla mücadele.

“İlk olarak, nereden geldiğine bakılmaksızın teröre karşı mücadele edeceğiz” dedi.

“İkincisi, bu milleti soyduran, terörizmi destekleyen ve bu milletten çalmış olanları takip edeceğim” diye ekledi.

Toplantıdan sonra İnce ve CHP üyeleri Cuma namazından sonra Ankara’daki ilk TBMM binasında düzenlenen törene katıldılar.

Cumhurbaşkanlığı kampanyasına başkanlık kampanyasına resmen 5 Mayıs’ta bir mitingle başlayacak.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM