İsrail-Hamas savaşı konusundaki görüş ayrılıkları arttıkça Erdoğan Almanya’yı ziyaret edecek

İsrail-Hamas savaşı konusundaki görüş ayrılıkları arttıkça Erdoğan Almanya’yı ziyaret edecek

İki ülkenin İsrail ile Hamas arasındaki savaşa ilişkin tutumları birbirinden çok farklı olduğundan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma günü Berlin’de kısa bir Almanya ziyareti yapması bekleniyor.

Erdoğan, Şansölye Olaf Scholz ve Almanya’nın büyük ölçüde törensel başkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşecek. Scholz, yeniden seçilmesinin ardından Mayıs ayında Erdoğan’ı ziyarete davet etti.

Türkiye, 3 milyondan fazla Türk kökenli insana ev sahipliği yapan Almanya’da garip ama önemli bir ortak olarak görülüyor. Avrupa’ya mülteci ve göçmen akışını kontrol etme çabalarında da önemli olan bir NATO müttefiki, ancak son yıllarda çeşitli konularda gerginlikler yaşandı.

Bu ziyaret, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırının ardından yaşanan olaylara ilişkin iki ülkenin tutumu arasında büyüyen uçurumun gölgesinde kaldı.

Almanya, İsrail’in sadık bir müttefikidir ve ateşkes çağrılarına karşı çıkarken, Gazze’deki sivillere yardım çağrısında bulunuyor, “insani duraklamaları” savunuyor ve çatışmanın daha da büyümesini önlemek için bölgedeki diğer ülkelerle iletişim kanallarını açık tutmaya çalışıyor. yayma.

Erdoğan, İsrail’e karşı giderek daha sert bir tavır takındı. Çarşamba günü, Gazze’yi tüm sakinleriyle birlikte yok etme niyetinde olan bir “terörist devlet” olarak nitelendirdi. Hamas militanlarını topraklarını ve insanlarını korumaya çalışan “direniş savaşçıları” olarak nitelendirdi. Hamas, İsrail, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak görülüyor.

Bu ve benzeri yorumlar Almanya’daki siyasetçileri dehşete düşürdü. Bu hafta başında Erdoğan’ın yorumları sorulduğunda Scholz, Türk liderin isminden bahsetmedi ancak “İsrail’e yönelik orada yapılan suçlamalar saçma” dedi.

Çarşamba günü Scholz parlamentoya Erdoğan’la yapacağı görüşmelerin “farklı görüşler – bu soruda netliğin olması ve kendi konumumuzu çok net bir şekilde ortaya koymamız çok önemli” tartışmasını içereceğini söyledi.

İsrail, Erdoğan’ın İsrail’i savaş suçu işlemekle suçlamasının ardından geçen ay Türkiye’deki diplomatlarını geri çağırmıştı. Türkiye daha sonra İsrail’deki büyükelçisini de geri çağırdı. [AP]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM