İtiraz İşe Yaradı Yunan Hükümeti Geri Adım Attı

İtiraz İşe Yaradı Yunan Hükümeti Geri Adım Attı

Yunanistan tarafınca 8 darbeci askerden birine sığınma hakkı verilmesine Ankara’dan çok sert reaksiyon geldi. Dışişleri bakanlığı’ndan meydana gelen son dakika açıklamasında ‘ikili ilişkilere etkisi olacaktır’ ifadesi dikkat çekti. Öte taraftan yunan hükümeti, iltica hakkı verilmesi mevzusunda komisyonda alınan karara itiraz etti.

Yunanistan yüksek mahkemesi, 15 temmuz darbe girişiminin ardından yunanistan’a kaçan 8 askerin türkiye’ye iade talebini reddetmişti.

Dişişleri’nden sert tepki

Dışileri bakanlığından, 15 temmuz darbe girişiminin ardından yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerden 1’inin iltica başvurusun yunanistan tarafınca kabul edilmesinin arkasından açıklama geldi:

“15 temmuz darbe girişimine katılan sekiz darbeciden birine sığınma hakkı veren yunanistan, bu kararı ile darbecileri sakınan ve onlara kucak açan bir ülke bulunduğunu bir defa daha ortaya koymuştur.

Türkiye’de demokratik düzeni hedef alan, emniyet güçlerimizden ve sivillerden yüzlerce vatandaşımızı şehit eden suçluların ülkemizde adalet önünde hesap vermesini yeniden engellemiş olan yunanistan, terör ve kabahatla savaşım konusunda bir müttefik ülkeden beklediğimiz destek ve işbirliğini göstermemiştir.

Siyasi saiklerle alındığını düşündüğümüz bu sonucun yunanistan’la ikili ilişkilerimiz ve yöresel konulardaki ortak çalışmalarımız üzerinde kuşkusuz tesirleri olacaktır.”

Yunan hükümeti itiraz etti

Yunanistan başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada yunan hükümeti darbeci askerler ile ilgili sığınma talebi mevzusunda itiraz arzuçesi ile başvurdu. Yunan başbakanlık ofisinden, “yunan hükümetinin 8 türk subay mevzusunda her zamanki tutumu çerçevesinde, yunan hükümeti 2. Derecede sığınma komisyonunda alınan karara itiraz etti ve gerekli dilekçeyi iletti” açıklaması yapıldı.

Dava periyodu nasil işledi?

15 temmuz darbe girişimi sonrası askeri bir helikopter ile yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerin türkiye’ye iadesiyle alakalı kısa bir müddet önce atina’daki mahkemede görülen üç ayrı duruşmanın ardından, üç asker için türkiye’nin iade talebi kabul edilmiş, beş askere yönelik iade talepleri ise reddedilmişti.

Yunan temyiz mahkemeleri başsavcısı antonis liogas, iade talebi reddedilen darbecilerle alakalı yüksek mahkeme’ye itirazda bulunurken, mahkemenin türkiye’ye iadeleri doğrultuünde karar verdiği üç darbeci asker de temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
fetö firari yunanistan

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM