Jim Mattis Pakistan Kapılarını Yeniden Araladı

Jim Mattis Pakistan Kapılarını Yeniden Araladı

ABD Savunma bakanı Jim Mattis, Pakistan’ın halen Amerika’nın güney asya stratejisinin önemli bir parçası olduğunu, islamabad’ın taliban ve hakkani grubuna karşı kararlı bir adım atması durumunda bu ülkeye yardımları yeniden başlatacaklarını bildirdi.

Bakan mattis, Savunma bakanlığı (pentagon) basın ofisine uğrayarak gazetecilerle söyleşi etti.

Pakistan ile ilgili soruları yanıtlayan mattis, ABD’nin geçen yıl ağustos ayında açıkladığı afganistan’daki operasyonların geleceğini şekillendiren cenup asya stratejisinin afganistan’dan değil pakistan’dan başladığını söylemiş oldu.

Güney asya stratejisi konusunda halen pakistan ile çalıştıklarını belirten mattis, “birçoğunuz biliyorsunuz ki pakistan orada bütün nato koalisyonundan daha çok asker kaybetti ancak bazı mevzularda onlarla anlaşmazlıklarımız var. Spesifik konuların, faydalı sonuçlar almak bakımından özel (gizli saklı) ele alınması en iyisidir.” dedi.

Pakistan’la ilişkilerin kötüye gitmesi ile Amerika askerlerinin karadan meydana getirilen araç-gereç tedariki mevzusunda kaygıları olup olmadığına yönelik bir soruya mattis, “hayır, bu mevzuda bir kaygım yok.” cevabını verdi.

“pakistan, ABD’nin taleplerini yerine getirebilecek yeteneğe haiz”

Bakan mattis, bir gazetecinin “bu adımın son kertede ABD’nin işine yarayacağını düşünüyor musunuz yoksa Amerika’nin bundan zarar göreceğine yönelik korkularınız var mı?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“açıklamada (ABD dışişleri bakanlığının açıklaması) da gördüğünüz üzere (pakistan’dan) ümitli olduğumuzu anlatım eden spesifik sözcükler vardı. Izahat şimdi önümde değil ama pakistan ile hala çalışıyoruz ve bize olduğu kadar pakistan’a da tehdit teşkil eden teröristlere yönelik kararlı adımlar görürsek yardımları tekrar başlatırız.”

Mattis’e, pakistan hükümetinin Amerika’nin taleplerini yerine getirebilecek kabiliyete sahip olup olmadığı da soruldu.

Bunun üzerine jim mattis, “şunu söyleyeyim; pakistan hükümeti birlikte oluşturmaya çalışmış olduğumız şeyleri yapma kapasitesine sahip. Dolaysıcaklıkyla elbet ki evet.” ifadelerini kullandı.

ABD dışişleri bakanlığı tarafından “taliban ve hakkani grubu şeklinde gruplara karşı çok emin ismimlar atana kadar pakistan’a güvenlik yardımını askıya alıyoruz.” açıklaması yapılmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM