Kayıp New York Şehri

Kayıp New York Şehri

New York’a en son geldiğimde dünyanın en iyi kitapçılarından biri olan The Strand’a gittim ve kullanılmış kitap raflarına yöneldim. Yerel bir şey istedim ve 1960’lardan kalma, Lost New York adlı resimlerle dolu büyük bir kitaba karar verdim. Bu makale ilginizi çekerse ve bir kopyasına sahip olmak istiyorsanız, bu Nathan Silver’a aittir ve elde edilmesi pahalı değildir.

Ona şapka çıkarılır. New York ve binaları konusunda açıkça tutkuluydu. Hatta arka tarafta bir bölümü 1967’de tehlike altında olduğunu düşündüğü binalara ayırıyor. Ne yazık ki çoğu konusunda haklıydı ve onlar da gitmiş.

Muhtemelen benim için en üzücü kayıp ORİJİNAL PENNSİLVANYA İSTASYONU. 1906’da inşa etmeye başladılar ve devasa boyutlardaydı. Temeller o kadar kapsamlıydı ki tanıklar bunları Panama Kanalı’nı kazmak için gereken çabaya benzetiyordu.

Kasıtlı olarak aşırıya kaçılmıştı çünkü Pensilvanya Demiryolları Şirketi bunun temelde insanları şehre vardıklarında hayrete düşüren bir demiryolları katedrali olmasını istiyordu. Salon, içini ışıkla dolduran bir dizi cam kubbenin altında bulunuyordu ama tüm bu camları, boyutları ve tüm bu metalleri temiz tutmak imkansızdı.

İstasyonun sökülmesi

New York Times 30 Ekim 1963’te şöyle yazıyordu: ‘İlk darbe düşene kadar, hiç kimse Penn İstasyonu’nun gerçekten yıkılacağına ya da New York’un bu anıtsal vandalizm eylemine izin vereceğine ikna olmamıştı… inşa ettiğimiz ancak yok ettiğimiz anıtlar.’

Bu fotoğraf parçası bir aylık lansman teklifinin parçası olarak ücretsizdir. Bundan sonra içeriğin çoğu bir ödeme duvarının arkasına taşınacak. Aylık yalnızca 5 £ ve bundan sonra da her şeye erişmeye devam edeceksiniz.

ALMAN KIŞ BAHÇESİ eskiden 45 Bowery’deydi. 1850’lerin ortalarında inşa edildiğinde Alman bira bahçeleri çok revaçtaydı; peynir ve dansla tamamlandı. Bay Silver, bunları temelde polisin vazgeçtiği Yahudi olmayan konuşmalar olarak tanımlıyor. Bugünkü site Çin kasabasında, Manhattan Köprüsü’ne giden rampanın hemen yanında.

CANFIELD’IN Midtown’daki kumar evi 1800’lerin sonunda Richard Canfield’a aitti. Görünen o ki, 1902’de tek bir gecede, Reginald Vanderbilt (ailesi Elon Musk’u bir köylüye benzetiyor) bir seansta 70.000 dolar şaplak attığında hâlâ alt sınıftan bir öğrenciydi. Bu, 2024 parasıyla 2,5 milyon dolardan fazla. Ondan hoşlanmadığıma karar verdim. Hatta o kadar parayı bu odaya biriktirmiş bile olabilir. Bina daha sonra ofis haline geldi. Bu kadar eğlenceli bir yer yok. Artık gösterişli bir apartman binası ve yaklaşık bir yıl önce bunu kiralamak size ayda 4.000 dolara mal olurdu.

THE PARK AVENUE HOTEL, daha sonra Empire State Binası’nın inşa edildiği caddenin hemen yukarısındaydı. 1870’lerde burası aslında çalışan kadınların eviydi ancak kuralları o kadar baskıcıydı ki kimse orada yaşamak istemiyordu ve lüks bir otele dönüştürülmüştü. 1927’de yıkıldı. Şimdi orada büyük, çirkin ofisler var, biraz art deco ve bir Pret.

W 62. ve Central Park West’teki YENİ TİYATRO sinemaya değil, daha çok bir saraya benziyordu. 1909’da açıldı. Ne yazık ki, ne kadar etkileyici görünse de akustiği berbattı ve yaya sesi açısından berbat bir konumdaydı ve kapandı. 1930’da yıkıldı ve burası bir kez daha sıkıcı görünümlü bir apartman binasına dönüştü.

HÜKÜMET KONAĞI’nın geçmişi 1789 yılına kadar uzanır ve artık kullanılmayan Fort Amsterdam’ın yerine inşa edilmiştir. Buranın George Washington’un ikametgahı olması gerekiyordu, ancak daha sonra Federal hükümet önce Philly’ye, ardından DC’ye geçti. Devlet onu New York’a satmaya çalışmadan önce birkaç yıllığına New York Vali Konağı oldu. Sonunda bu gerçekleşti ve 1815’te arazi parsellendi ve satıldı. Günümüzde site, ABD İflas Mahkemeleri ve Battery Park’ın hemen yanındaki Küresel Giriş Kayıt Merkezi gibi heyecan verici devlet dairelerine ev sahipliği yapıyor, ancak daha da önemlisi, Water Street’teki Dead Rabbit’e dört dakika içinde yürüyebilir ve dünyanın en iyi İrlanda Kahvesini içebilirsiniz. dünya.

Son olarak burada birkaç kule var. Birincisi YANGIN KULESİ. NYC’nin büyük bir kısmı ahşaptan yapıldığında bunlar çok önemliydi. Hem yangın hem de diğer alarmlar için gözetleme kuleleri olarak ikiye katlandılar. Burası 1851’de inşa edilen Dokuzuncu Cadde’deydi. Cehennem Mutfağı veya yakınlarda olabilir mi?

İkinci görüntü bir ATIŞ KULESİ’ne aittir. Nathan Silver’a göre, ‘Ateşli silah, bir kulenin tepesindeki ekranlara erimiş kurşunun sıçratılmasıyla yapıldı. Damlacıklar daha sonra havaya düştükçe küreler halinde soğudu.’ Fotoğraf, 1908’de Metro yapılırken yıkılan Center Caddesi’ndeki bir Şehir Merkezini gösteriyor, ancak burası yaklaşık olarak NY County Yüksek Mahkeme binasının şu anda olduğu yerdeydi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM