Kıbrıs raporundan yeni skandal

Kıbrıs raporundan yeni skandal

Kıbrıs’ın adını küresel ölçekte lekeleyen bir olay daha yaşanıyor. Bu sefer konu “altın pasaportlar” değil, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Rus oligarklarına uygulanan yaptırımlar.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Paper Trail Media ve 67 ortak medya kuruluşu tarafından uzun zamandır beklenen “Kıbrıs Gizli Bilgisi” soruşturmasındaki veriler büyük ölçüde tanıdıktır ancak önemi göz ardı edilmemelidir.

Konsorsiyumun gazetecileri, profesyonel hizmetler devi PwC Kıbrıs’ın halihazırda Batılı hükümetler veya Ukrayna tarafından yaptırımlara tabi olan 25 Rus’tan en az 12’siyle işbirliği yaptığını ortaya çıkardı.

Rusya 2022’de Ukrayna’yı işgal ederken, PwC Kıbrıs’ın Rus oligarklarına servetlerini yönetmede ve Batı’nın uyguladığı yaptırımları aşmada yardım ettiği iddia edildi.

Özellikle PwC Kıbrıs, Rusya’nın en zengin sanayicilerinden biri olan Alexey Mordashov’un yaptırımlardan kaçması için 1,4 milyar dolarlık bir yatırımın transfer edilmesine yardımcı oldu. Putin’in Ukrayna’daki savaşını destekleyen iki Rus oligarkına 100 milyon dolar daha aktarıldığı iddia ediliyor. Yaptırımların zamanlaması ve PwC Kıbrıs’ın AB yaptırımlarını ihlal edip etmediği konusunda sorular ortaya çıkıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM