Kıbrıs’ta ekonomik belirsizlik artıyor

Kıbrıs’ta ekonomik belirsizlik artıyor

Nispeten istikrarlı bir altı aylık dönemin ardından, Kıbrıs’taki ekonomik belirsizlik Ekim ayında kayda değer bir artış yaşadı ve Ekonomi Politikası Belirsizliği (EPU) endeksi Eylül ayındaki 202,84’ten tahmini 256,63’e ulaştı.

Ülke için EPU endeksini oluşturmaktan sorumlu olan Kıbrıs Üniversitesi Ekonomi Araştırma Merkezi (ERC), ekonomik belirsizliğin Kıbrıs ekonomisi üzerindeki etkilerini analiz ediyor. Bir bültende özetlenen son değişiklik, ERC’nin Kıbrıs Maliye Bakanlığı ile işbirliği içinde yürüttüğü araştırma programının bir parçası.

Bir basın açıklamasında ERC, Ekim ayındaki önemli değişikliğin kısmen İsrail ile Gazze arasında 7 Ekim’de patlak veren savaşa atfedildiğini vurguladı. Kıbrıs’ın EPU endeksinde gözlenen artış, çatışma bölgesine coğrafi yakınlığıyla bağlantılı Şu ana kadar savaştan etkilenmemiş görünen Avrupa EPU endeksinin aksine.

ERC, Kıbrıs’taki belirsizliğin 2007 yılına kadar nispeten daha düşük ve daha az değişken olduğunu, 2008 sonrasında ise yükseliş eğiliminin olduğunu tespit etti. En yüksek zirveler 2012’de bankacılık krizi nedeniyle, 2020’de pandemi ortasında ve 2022’de Ukrayna’daki savaşla yaşandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM