Kıdemli milletvekili Papadimoulis, kaçan SYRIZA milletvekillerine katıldı

Kıdemli milletvekili Papadimoulis, kaçan SYRIZA milletvekillerine katıldı

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Dimitris Papadimoulis Pazar günü yaptığı açıklamada, ana muhalefetteki SYRIZA partisinden ayrılan 11 milletvekilinin oluşturduğu yeni Parlamento grubunu bu mecliste temsil edeceğini söyledi.

Papadimoulis ANT1 televizyon kanalına verdiği demeçte, “Sol içindeki rotamla tutarlı olmak isteyerek, kurulmakta olan partiyi ve oluşumunu Pazartesi günü tamamlayacak olan yeni parlamento grubunu desteklemeyi seçtim” dedi.

68 yaşındaki Papadimoulis, “Yıllar önce mevcut üçüncü dönemimin son dönem olacağını açıkladığım için, grubu kalan birkaç ay boyunca Avrupa Parlamentosu’nda temsil edeceğim açık” diye ekledi.

Parti üyeliğini değiştirerek 2019’da seçildiği programdan “zerre kadar sapmayacağını” söyledi. Europealiament’in sol grubu GUE/NGL ile toplantılara devam edecek.

Papadimouklis, SYRIZA ile birlikte bu yolu izleyen tek milletvekilinin kendisinin olmayacağını kaydetti.

2019’da SYRIZA ile seçilen altı milletvekilinden üçü (Papadimoulis, Petros Kokkalis ve Stelios Kouloglou) partiden ayrıldı. Dördüncüsü, Alexis Georgoulis, Belçikalı yetkililerin tecavüz ve taciz suçlamaları nedeniyle parlamento dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ettiği 17 Nisan 2023’te SYRIZA’dan ihraç edildiğinden beri bağımsız bir milletvekili. 

“Sol Koalisyon ve SYRIZA’nın kurucularından biriyim. Partiden ayrılma kararım zor. Ancak bu sorumlu bir karar çünkü yeni liderliği altındaki bu parti, Çipras liderliğindeki SYRIZA olarak bildiğimiz şeyden hızla uzaklaşıyor. Güvenilirlik, uyum ve ciddiyet açısından bunun bozulduğunu düşünüyorum” dedi Papadimoulis.

“Stefanos Kasselakis’in liderliğinde SYRIZA itibarsızlaşıyor. Sorun sadece kamuoyu yoklamalarında devam eden düşüş değil,” diye ekledi ve yakında daha fazla insanın SYRIZA’yı bırakacağını öngördü.

Çipras’ın son gelişmeler konusundaki sessizliği sorulduğunda Papadimoulis buna saygı duyduğunu ancak Çipras’ın tatmin edilemeyeceğine inandığını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM