Kiklad adalarının karakteri tehdit altında

Kiklad adalarının karakteri tehdit altında

Ege’deki Kiklad adalarının benzersiz manzarası ve karakterine yapılan endişe verici yıkım süreci, Helen Çevre ve Kültürel Miras Derneği’nin (ELLET) tehlike altındaki anıtlar ve kültürel miras alanlarına ilişkin Europa Nostra federasyonuna sunduğu öneriyle vurgulanıyor.

Kiklad Adaları’nda son yıllarda meydana gelen dramatik değişimi temsil eden Sifnos, Serifos ve Folegandros adaları, federasyonun nesli tükenmekte olan anıtlar ve kültürel miras alanları kısa listesine girdi ve nihai sonuçlar 2019’da açıklanacak. Nisan.

ELLET’in Europa Nostra’nın En Çok Tehlike Altındaki 7 Programı 2024 için sunduğu teklif, turizm gelişimindeki artış ve kontrolsüz inşaat nedeniyle çok sayıda zorlukla karşı karşıya olan Kiklad adalarının tamamını ilgilendiriyor.

Adaylık belgesinde, “Sağlanan ekonomik büyümeye rağmen, doğal kaynakların bozulması, kültürel mirasın yok edilmesi, su kıtlığı, atık yönetimi sorunları ve sosyoekonomik eşitsizlikler gibi bir dizi çevresel, kültürel ve sosyal sorun ortaya çıkıyor.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, “Hızlı turizm gelişimi adaların doğal güzelliğini gölgede bıraktığı için adalar özgün karakterlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya” diye ekledi.

ELLET, özellikle Kiklad Adaları’ndaki küçük ada destinasyonlarının, altyapı üzerindeki baskı ve konaklama talebinin artması nedeniyle aşırı turizm nedeniyle ciddi bir baskı altında olduğunu kaydetti.

Yerleşim sınırları dışındaki binalara olan talebin çok yüksek olduğunu ve inşaatın emsalsiz olduğunu vurguladı. 

Yunan İstatistik Kurumu verilerine atıfta bulunularak, yeni inşaat izinlerinin 2018’de 916’dan 2022’de 1.280’e istikrarlı bir şekilde arttığı vurgulandı. 

2018’de 291.722 metrekare olan inşaat metrekaresinin 2022’de 419.232 metrekareye yükselmesi, inşaat faaliyetlerinin yoğunlaştığını gösteriyor. ELLET, sadece dört yıl içinde Kiklad adalarında inşa edilen yeni metrekarenin ikiye, hatta üçe katlandığını söyledi.

Adaların kontrolsüz inşası ve turistikleştirilmesine bir örnek olarak ELLET, Kiklad peyzajındaki (teraslar, kırsal altyapı, yollar) her türlü izi ortadan kaldıran kırsal arazi pahasına imar alanları dışında inşaat yapılmasına atıfta bulundu. ELLET, meydana gelen değişime tipik olarak üç ada seçti: Sifnos, Serifos ve Folegandros.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM