KOBİ’lerin Kullandığı KGF Kefaletindeki Krediler Yeniden Düzenleniyor

KOBİ’lerin Kullandığı KGF Kefaletindeki Krediler Yeniden Düzenleniyor

Kredi Garanti Kurumlarına Verilen Hazine Desteğine Dair Kararda Değişiklik Yapılmasıyla Alakalı Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

kredibanka.net  / Haber Merkezi

Yürürlüğe giren değişiklikle birlikte, Kredi Garanti Fonu kefaletinden faydalanabilmek için KOBİ şartlarını taşıyan işletmeler ve KOBİ gibi işlem gören esnaf ve sanatkar, serbest meslek erbabları, tarımsal işletme ve çiftçiler ile KOBİ tanımı dışında kalan diğer işletmelerin kredilerinin, krediye başvuru sırasında donuk alacak olarak görülmüş olması ve izlenen alacaklar niteliğinde bulunmaması gerekecek.

Vade süresi en az 6 ay, en fazla 5 yıl olan işletme kredilerinde anapara ödemesi yapılmayan süre en fazla 1 sene olacak. En az vadesi 6 ay, en fazla vadesi 10 yıl olan yatırım kredilerinde ise anapara ödemesi yapılmayan süre en fazla 3 yıl olabilecek. Ödeme yapılmayan süreyle alakalı faizler en fazla 1 yıllık dönemler sonunda tahakkuk ve tahsil edilecek, ihtiyaç duyulması halinde ödeme yapılmayan süre 30 gün uzatılabilecek.

Kefalet verilmiş kredilerin yeniden taksitlendirilmesi veya yapılandırılması ve bu nedenle belirtilen taksit sürelerinin geçilmesi durumunda, en fazla 3 yıl uzatılabilecek. Kredilerin 3 yıl kuralına uyulmak koşuluyla birden fazla kez yapılandırılmasına da olanak sağlanabilecek.

Hazine Müsteşarlığı, daha önce kefalet verilen miktar dahil olmadan, kefalet verilen en fazla kredi süresini ve anapara ödenmeyen süreyi, kefalet oranını, yararlanıcı türleri için kefalet sınırlarını ile komisyon tutar veya oranını belirleyebilecek ve değiştirebilecek.

Müsteşarlık, işletme bünyesindeki paranın 25 milyon liradan daha az bir miktara inmesi halinde, işletme hesabına hesap bakiyesi 250 milyon lirayı aşmamak koşuluyla destek hesabı vasıtasıyla para yatırabilecek.

Kredi Garanti Fonu, destek hesabına yatırılan miktarın hepsinin en geç takip eden iş günü işletme hesabına geçecek.

Müsteşarlık ve Kredi Garanti Fonu arasında imzalanan protokoller kapsamında Kredi Garanti Fonu tarafından verilmiş kefaletler aynı koşullarda devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM