Koca Ayak geri döndü (Koca Ayak aslında hiç ayrılmadı)

Koca Ayak geri döndü (Koca Ayak aslında hiç ayrılmadı)

Stetson Parker ve eşi Shannon, yakın zamanda 10. yıldönümlerini kutlamak için Colorado’ya bir geziye çıktılar. Web sitesine göre “tarihi ve eğlenceli yolculuklar sunan” eski bir tren olan Durango & Silverton Narrow Gauge Demiryoluna bindiler.

Ancak Parker’ların o trende gördüklerinin internette reklamı yapılmadı. Çift, yakalanması en zor yaratıkları bulduklarına inanıyor: Koca Ayak.

Evet yanlış okumadınız: Koca Ayak. Sasquatch veya yeti olarak da bilinir. Kuzey Amerika’da dolaşan efsanevi, maymuna benzeyen dev yaratık.

Colorado’daki o trenden geniş çapta paylaşılan bir videoda kaydedilen son tespit, bazılarının doğrulanabilir kanıt olarak adlandırabileceği bir şeyin bulunmadığı bir ortamda efsaneyi canlı tutan giderek büyüyen manzaralar kataloğuna katkıda bulunuyor. 33 yaşındaki Bay Parker, “Artık kesinlikle buna inanıyorum” dedi.

Bir yolcu arkadaşı tarafından çekilen ve Bay Parker tarafından internette yayınlanan videoda, uzun boylu, kahverengimsi bir yaratığın çevreye karışmadan önce yürümesi ve çömelmesi görülüyor.

Bay Parker, “Bir insan gibi hareket etmiyordu” dedi. “Daha çok maymuna benziyordu ama pek de maymun gibi yürümüyordu.” Kollarının bir insan olamayacak kadar uzun göründüğünü, ellerinin dizlerine kadar uzandığını ekledi.

Video dünya çapındaki medyanın ilgisini çektikçe diğer olası açıklamalar da ortaya çıktı. Belki bir ayıydı. Ya da en yaygın olanı, belki de açık havadaki erkeklerin arka planlarında kaybolmasına yardımcı olan kamuflaj kıyafeti olan Ghillie kıyafeti giyen bir adamdı. Peki Bay Parker neden geyik avlama sezonunun ortasında ghillie kıyafeti giyen birinin olduğunu sordu. Bu, herhangi bir avcının vurulması için iyi bir yoldur.

Onlarca yıldır araştırmacılar, akademisyenler ve hatta FBI bile Koca Ayak’ın varlığını araştırdı. Koca Ayak uzmanları ve meraklıları sıklıkla, Kaliforniya’daki bir dere yatağında dolaşan yaratıklardan birini gösterdiği iddia edilen 1967 yapımı Patterson-Gimlin filmine atıfta bulunur.

2014 yılında Oxford Üniversitesi’nde yapılan önemli bir araştırma, Koca Ayak inananlarına büyük bir darbe indirdi. Oradaki araştırmacılar 30 saç örneğini incelediler ve hepsini başarılı bir şekilde diğer hayvanlarla eşleştirdiler.

Ancak Koca Ayak sadıkları kararlıdır. Trent Üniversitesi Sasquatch Topluluğu’nu kuran ve Kanada’da görülen olayları konu alan bir realite televizyon programı olan “Sasquatch Üniversitesi”nin sunucusu olan 23 yaşındaki Ryan Willis, “Orada olduklarına tamamen inanıyorum” dedi. “Fakat şüpheciliğe biraz yer bırakıyorum.”

Koca Ayak’a inananlar bile Bay Parker’ın paylaştığı videonun neyi gösterdiği konusunda hemfikir değil.

Cliff Barackman, Animal Planet’te dokuz yıl boyunca “Finding Bigfoot” adlı realite şovunu sundu ve 2019’da Oregon’da Kuzey Amerika Bigfoot Merkezi’nin açılışını yaptı. Onun Bigfoot olduğunu düşünmüyor. “Bunun bir takım elbise olduğunu sanıyordum” dedi.

Ancak ne tür bir takım elbise olduğu belli değil. Çoğu çevrimiçi izleyici bunun bir Ghillie kıyafeti olduğunu öne sürdü. Takım elbiseleri üreten Arcturus’un genel müdürü Kevin Erickson, yaratığın bir takım elbise giymediğini söyledi: Takım elbise yeterince bol değildi. “Kimse böyle bir Ghillie kıyafeti yapmaz” dedi.

Bay Barackman, internetin sahtekarlık ve yanlış bilgilerle dolu olması nedeniyle şüpheciliğin çoğunlukla haklı olduğunu söyledi. Koca Ayak’ın varlığı kesin olarak kanıtlanıncaya kadar yaratığı aramaya devam edeceğini söylüyor. Ancak şunu merak ediyor: “Türün gerçek olduğu kanıtlandıktan sonra insanlar hâlâ Koca Ayak gibi giyinecek mi?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM