Kök ve dal reformu ilerlemenin tek yolu

Kök ve dal reformu ilerlemenin tek yolu

Kyriakos Mitsotakis, derin reformlar gerçekleştirmek için şişman bir çoğunluğa ihtiyacı olduğunu söyledi. Artık cesur adımlar atma gücüne sahiptir. Ancak aklındaki reformların Yunanistan’ı dönüştürecek reformlar olup olmadığı hala belirsiz: hukukun üstünlüğünü dayatmak ve ülkenin devasa cari açığını azaltmak.

Listenin başında hukukun üstünlüğü olmalı. Ülke vergi kaçakçılığı, yolsuzluk ve adalet sistemindeki zayıflıklardan muzdarip. Bir de demokrasiyi baltalayan Predator casus yazılım skandalı var.

Sürdürülemez borçlar olmadan yatırımı artırmak çok önemlidir, çünkü ekonomide yedek kapasite yoktur.

Yunanistan elbette topallayabilirdi. Ancak Miçotakis köklü bir reformu seçerse, önümüzdeki on yıllar boyunca gelişebilecek modern bir Avrupa ülkesi yaratacaktır.

Bunu yapmak için, başbakanın kabinesine hükümet içindeki yolsuzluğa karşı sıfır tolerans gösterileceğini söylemesi ve bunu uygulayacak bir mekanizmayı devreye sokması gerekecek. Ayrıca kendisini eleştirenlerin kafasını karıştırması ve casus yazılım skandalını düzgün bir şekilde araştırması gerekecekti.

Bu arada, Miçotakis’in ülkenin geçen yıl GSYİH’nın %9,7’si olan cari işlemler açığını düşürmesi gerekiyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra yükselen enerji fiyatları kısmen sorumluydu. Ancak bunu çıkarsak bile, temeldeki açık GSYİH’nın %5-6’sı civarındadır.

Yunanlılar kazandıklarından fazlasını harcıyor ve özel sektör borcu hızla artıyor. Tüketim, milli gelirin %67’si, AB ortalaması ise %50’dir. Bu arada, yatırım hala milli gelirin yalnızca %14’ü, AB ortalaması olan %23’e kıyasla.

Yatırım yapılabilir seviyeye geri dönüş, yatırımı artıracaktır. Yunanistan da 2026 yılına kadar yaklaşık 70 milyar avroluk AB fonundan yararlanacak. Ancak ülke, daha fazla tasarruf etmedikçe çok daha yüksek bir yatırım oranını sürdüremeyecek.

Sürdürülemez borçlar olmadan yatırımı artırmak çok önemlidir çünkü ekonomide boş kapasite yoktur. Ülkenin üretken tabanını genişletmeden, yüksek büyüme enflasyonu körükleyecek ve ithalatı emecektir.

Bunun bariz çaresi maliye politikasını sıkılaştırmak.

Kazanılmış çıkarlarla yüzleşmek için cesarete ihtiyacı olacak. Ama insan onu kullanmaya hazır değilse, güce sahip olmanın ne anlamı var?

Miçotakis ilk döneminde iyi bir başbakandı. Artık harika biri olma şansına sahip. Alacak mı?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM