Makarna üreticileri, makarnalık buğdayın yurt dışına akması nedeniyle Türkiye’yi neşelendiriyor

Makarna üreticileri, makarnalık buğdayın yurt dışına akması nedeniyle Türkiye’yi neşelendiriyor

Türkiye’nin durum buğdayı ihracatçısı olarak gösterdiği olağanüstü atılım, makarna severleri bir yıl daha fiyat sıkıntısından kurtardı ve ülke, Akdeniz mutfağında değer verilen malzemenin önemli bir kaynağı olmaya hazırlanıyor.

2023/24 sezonunda dünyanın en büyük ikinci durum ihracatçısı olma yolunda ilerleyen Türkiye, en büyük tedarikçi Kanada’da üç yıl içinde yaşanan ikinci kuraklığın neden olduğu arz açığının doldurulmasına yardımcı oldu ve sezon başında görülen fiyat artışını bastırdı.

Hükümetlerarası bir kuruluş olan Uluslararası Tahıl Konseyi’ne göre, küresel durum stoklarının bu sezon hâlâ otuz yılın en düşük seviyesine ulaşması bekleniyor. Ancak Türk sevkıyatları, ani bir açığı önledi ve dünya temel tahıl fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak durum durumunu korudu.

Daha önce Akdeniz bölgesinde öğütülmüş unu makarna, kuskus ve bazı ekmek türlerinin yapımında kullanılan sert buğdayın net ithalatçısı olan Türkiye, 2023/2023’te şu ana kadar yaklaşık 1,5 milyon ton durum buğdayı ihraç ederek pazarı şaşırttı. 24 sezon haziran ayında sona eriyor.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Aykut Göymen, “Türkiye, ihracatçı olarak küresel pazarlara girerek oyunun kurallarını değiştirdi” dedi.

Bunun tek seferlik bir şey olmadığını, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda durum ihracatçısı olmasının sürdürülebilir olduğunu söyleyebilirim.”

Türkiye’nin geçen yılki beklenenden daha iyi mahsulü, yüksek enflasyon ve daha önceki kuraklığa tepki olarak yapılan yüksek ithalatın ardından stokların dolmasına neden oldu.

Geçen yıl eyaletin satın alma fiyatındaki yaklaşık %30’luk artışın yanı sıra sulama yatırımları da dahil olmak üzere çiftçiler için cazip fiyatlar, ekim ve verimi artırdı. Ekonomik kriz sırasında liranın zayıflaması da Türk durum’un yurt dışında daha rekabetçi olmasını sağladı.

Yetiştiricilerin daha fazla ekim yapması ve havanın şimdiye kadar yumuşak kalmasıyla birlikte, Türk üretiminin bu yıl 4 milyon tonun üzerinde üst üste ikinci bir rekor kırması bekleniyor.

Bu, ülkenin 3 milyon tona kadar olan yıllık yurt içi tüketimini rahatlıkla aşıyor. İhracat odaklı büyük makarna endüstrisinden gelen talep, Afrika ve Latin Amerika’daki maliyet bilincine sahip pazarlar için daha ucuz yumuşak buğday kullanımına geçiş nedeniyle azaldı.

Analistler, Kanada’nın üretimi toparlansa bile, 2024/25 hacminin yeniden 1 milyon tonu aşma potansiyeliyle birlikte önemli miktarda ihracatla dolu bir yıl daha geçirmesini bekliyor.

Türkiye’den yapılan sevkiyatlar, Rusya ve Kazakistan’dan gelen büyük miktardaki akışla birlikte İtalya’daki ithalatçılar için bir nimet oldu.

Adını taşıyan İtalyan makarna şirketinin eş CEO’su Vincenzo Divella, “Makarna üreticileri, bize rekabetçi fiyatlarla sunulduğu için makarna üreticileri durumu Türkiye’den satın aldı” dedi.

“Kanada’da büyük sorun yaşadık… Ülkemizde de hava ve yağışlar nedeniyle sezon felaket geçti.”

Türk mahsülü İtalya’da kaliteli bir seçenek olarak görülüyor, ancak Kanada durum durumu birçok işleyici için referans olmaya devam ediyor.

En az beşte bir oranında düşerek Kanada’daki kuraklık nedeniyle geçen yaz yaşanan paniğin öncesindeki seviyeye geri dönen düşük durum fiyatları, alışveriş yapanları rahatlatıyor. Piyasa verileri uzmanı Nielsen, İtalya’da perakende makarna fiyatlarının 25 Şubat’a kadar olan iki ayda yıllık %3,5 düşüş gösterdiğini, buna karşılık 2023’teki %7,4’lük artışın olduğunu söyledi.

Avrupa’nın artık tahılı Rusya’dan uzaklaştırmak için gümrük tarifeleri kullanmayı planlamasıyla birlikte, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin etkilerinin artmasıyla birlikte Türk ticareti daha da önemli hale gelebilir.

Strategie Grains analisti Severine Omnes-Maisons, 2023/24 döneminde şu ana kadar AB durum ithalatının beşte birini sağlayan Rusya’ya yönelik önerilen tarifeler hakkında şunları söyledi: “Durum durumu için bunun, özellikle de İtalyan ithalatı açısından büyük sonuçları olabilir.”

Makarnalık durum tüketiminin merkezi olan Avrupa ve Kuzey Afrika’da ekimin azalması da piyasayı Türkiye’den ithal edilen arza daha bağımlı hale getirebilir.

Kuraklık, Mağrip ve Güney Avrupa’nın bazı kısımlarını etkisi altına aldı ve analistler bunu, bölgenin kuru ve sıcak koşulları seven bir mahsul için bile fazla kuraklaştığının bir işareti olarak görüyor. Fas’ın tahıl hasadının bu yıl yarı yarıya azalması bekleniyor.

AB komşularının düzenli tedarikçisi olan Fransa’da sağanak yağmur, bu yılki durum bölgesini 21. yüzyılın yeni en düşük seviyesine indirebilir.

İthalatçılar buna, Argus Media analisti Alexandre Marie’nin potansiyel bir “Kanada Avrupa’nın eşiğinde” olarak gördüğü Türkiye, Rusya ve Kazakistan üçlüsünden mahsul alarak karşılık verdi.

Ancak bazıları, devlet tarafından yönetilen tahıl tedariki ve kendi iklim riskleri göz önüne alındığında, Türkiye’nin uzun vadeli rolü konusunda temkinli davranıyor.

Bu sezonun ihracat kampanyasına yetkililerin ne kadar ihracata izin vereceği konusundaki belirsizlik damgasını vurdu. Devlet tahıl kurumu TMO bu ay bir ihracat ihalesini iptal etti.

“Bu sezon Türkiye ile günü gününe yaşıyorduk. Avrupalı ​​bir durum tüccarı, “Bu oldukça politik bir süreç olmaya devam ediyor” dedi. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM