Malia’nın Gizemleri Girit’e Ziyaretçiler Kazandı

Malia’nın Gizemleri Girit’e Ziyaretçiler Kazandı

Girit Yunan adası, zengin arkeolojik hazineleri nedeniyle binlerce kişinin ziyaret ettiğini görüyor.

Knossos Minos Sarayı olan Kandiye ve heybetli görmek güney kıyısına tarih yolculuğunda derin bir ilgi ile sadece birkaç dakika Faistos Sarayı.

Bununla birlikte, başka arkeolojik sitesini ziyaret etmek de mümkündür – Malia Minos Sarayı da denize bakan, adanın kuzey kıyısında Girit sermaye çok yakın.

Efsane yerin bir zamanlar efsanevi Kral Sarpedon, Zeus ve Europa’nın oğlu ve tanınmış Kral Minos’un kardeşi tarafından yönetildiğini söylüyor.

Saray kompleksi 7,500 metrekarelik bir alan üzerinde gelişmiştir ve MÖ 1900’de yapılmıştır.

M.Ö. 1700 yılında adanın diğer sarayları ile birlikte tahrip edilerek M.Ö. 1650’de yeniden inşa sürecine girmiş, ancak MÖ 1450’de sonsuza kadar terk edilmiştir.

Bugün, Neopalatial kompleksinin muhteşem kalıntılarının yanı sıra Birinci Sarayın küçük bir kısmı ziyaret edilebilir.

Malia, ziyaretçilerine son yüzyılın başında arkeolog Sir Arthur Evans tarafından yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle Knossos’taki ziyaretçilere daha farklı bir deneyim sunuyor .

Malia, başlangıç ​​biçimine benzer ve ziyaretçileri farklı önerilen güzergahları izleyerek dolaşırlar.

Sarayın merkez üssü, 48 x 23 metre büyüklüğündeki büyük Orta Avlu’dur. Ortasında bir sunak duruyor ve merdivenler, farklı alış-veriş salonları, dini amaçlı odalar ve avlu etrafında farklı malların depolanacağı alanlar var.

Şimdiye kadar, kaplar için tasarlanmış düşük platformlu sıvı odalar için depolar vardı. Kanalların ve sıvı toplayıcıların bir sistemi vardı, hepsi hâlâ anlaşılması kolay. Sarayın ana cephesi batıya, ikinci katta bulunmaktaydı. Burası kalıcı sakinlerin resmi odalarına ev sahipliği yapıyordu.

Quartier M , Protopalatial Dönem’in en iyi korunmuş binası olup, 3.000 metrekareyi aşmaktadır.

Orada, iki farklı bina (A ve B) yanı sıra yedi küçük kazı yapılmıştır. A ve B binalarının büyüklüğü konutlardan daha fazla olabileceğini öne sürüyor.

Ayrıca depo odaları, resepsiyon salonları ve dini odalar da mevcut. Öte yandan, daha küçük binaların, çoğunlukla çömlekçilik ve bronz zanaatkârlar ve taş gravürcüler için ustaların atölyeleri olduğu düşünülmektedir.

Minos zamanlarında şehirler sarayların çevresinde ve çevresinde uzanıyordu ve kanıtlar Malia’nın Girit üzerindeki en önemli ve en gelişmiş merkezlerden biri olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, Malia şehrinin olabileceği ismi hala gizemli tutuyor.

Ek bilgi ve ziyaret saatleri
70007 Malia, Heraklion, Girit.
Malia Sarayı Resmi Web Sitesi
Açılış saatleri:
1 Haziran – 31 Ekim – Salı Pazartesi, 8: 00-15: 00
1 Kasım – 31 Mayıs – Salı Pazartesi, 8: 30-15: 00

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM