Merkez bankası başkanı, Yunanistan’ın seçimlerden sonra yatırım notu alacağını söyledi

Merkez bankası başkanı, Yunanistan’ın seçimlerden sonra yatırım notu alacağını söyledi

Stournaras. The Economist konferansında Pazartesi günü Başkan Yannis Stournaras, Yunanistan Merkez Bankası’nın bu yıl %6 büyüme gördüğünü ve 2023’te %2,8’e düşeceğini söyledi. Turizm, İyileşme ve Dayanıklılık Fonu girişleri ve bastırılmış talep olgusu sonucunda Yunan ekonomisinin AB’den daha iyi performans gösterdiğini açıkladı.

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Yunanistan ekonomisinin 25 Haziran’da yapılacak ulusal seçimlerin ardından kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yatırım yapılabilir seviyeye yükseltileceğini söyledi.

The Economist ve İngiliz Yunan Ticaret Odası tarafından Atina’da düzenlenen “Küresel Ekonomi ve Finansal Hizmetler Gala Yemeği: Mevcut kargaşadan manevra yapmak” konulu bir konferansta konuşan Stournaras, kamu borcunun azaltılması ve ekonominin gidişatına ilişkin iyimserliğini dile getirdi. büyüme yörüngesi. Bir panelde, Yunan ekonomisinin resesyondan ziyade aşırı ısınmayla tehdit edildiğini söyledi. Bu yıl GSYİH’nın yaklaşık %2,3 artacağını ve toplamda avro bölgesinin büyüme oranlarını büyük bir farkla aşacağını da sözlerine ekledi.

Stournaras, diğer şeylerin yanı sıra, olumsuz faktörlerin zayıflamasının ardından ve enflasyonist beklentiler sabit kaldığı sürece faiz oranlarının hedefleri tutturmakla birlikte kademeli olarak düşebileceğine değindi. Ancak faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaştığını ancak henüz o sona ulaşmadığını belirtti. Stournaras, hiçbir şeyin büyük ölçüde değişmemesi durumunda yükselişin 2023’te sona ereceğini öne sürdü.

Aynı panelde konuşan Goldman Sachs Asset-Management eski başkanı Jim O’Neill, küresel ekonominin yeni bir resesyon olasılığına ilişkin mesajlarının çelişkili göründüğünü söyledi. Ancak, Yunanistan’ın 5 yıl önceki son ziyaretine göre etkileyici bir ilerleme kaydettiğini de sözlerine ekledi.

Panelde ayrıca konuşan Attica Bank CEO’su Eleni Vrettou, Yunanistan’ın Credit Suisse gibi büyük bankaları krize sürükleyen olaylar gibi olaylar sergilemediğini söyledi. Birkaç yıl sonra kar sunmayı başardıkları için bankaların normale döndüğünü iddia etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM