Pasaport ve Ehliyet İşlemleri Süresi Uzatıldı

Pasaport ve Ehliyet İşlemleri Süresi Uzatıldı

Pasaport ve Sürücü belgesi hizmetlerine ait iş ve işlemleri Nüfüs ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmesi süresi bakanlar kurulu kararı ile 2 nisan 2018 tarihine kadar uzatıldığı resmi gazetede yayınlandı.

Buna göre pasaport ve ehliyet işlemleri 2 Nisan 2018 tarihine kadar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmeye devam edilecek.

Resmi gazete’de, 29 ekim 2016’da piyasaya sürülen kanun hükmünde kararname ile kanun’a eklenen geçici maddede, geçişlik ve ehliyet işlemlerinin bir sene içinde nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü’ne devredileceği belirtilmişti.

Ehliyet Kazanıldıktan Sonra Yapılacak İşlemleri

Teorik ve Direksiyon Sınavlarından Başarılı Olduktan Sonra, Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi  Ehliyet Bürosundan Sürücü Belgesini Almak İçin Yapılması Gereken İşlemler:
Direksiyon sınavından başarılı olup sürücü belgesi alma hakkı elde etmiş adaylarımız direksiyon sınavının olduğu günden itibaren yaklaşık *5-10 gün sonra kursumuzdan sürücü sertifika ve dosyalarını imza karşılığında elden teslim aldıktan sonra trafik şube müdürlüğüne başvuru sürecini başlatacaklardır.
Trafik şubeye gitmeden önce ehliyet randevusu alınacaktır. 

Aksi taktirde ehliyet dosya başvuruları kabul edilmeyecektir.

Trafikten şubeden;  ehliyet almak, yenilemek, zayi ve yabancı ehliyet alımlarının tamamı için randevu almak gerekmektedir.

Trafik Şubeden Ehliyet Nasıl Çıkartılır? İşlem Sırası
1- Kursumuzdan Sürücü Sertifikasını alınız. İçerisinden her hangi bir evrak kesinlikle almayın / atmayın / yıpratmayın. Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası kaybedilirse kurumumuza dilekçe ile başvuru yapılıp, gazete ilanı verilerek zayi işlemi yapılması gerekecektir ve ek ücretlere tabidir.
(2017 Yılı kayıp sertifika yeniden çıkarma ücreti 250 TL.)

2- Trafik Şubeden (İstanbul’un her hangi bir ilçesi veya tüm yurt içinde her hangi bir trafik şube ehliyet bürosundan alabilirsiniz.) Ehliyet Randevusu Alınız.
Ehliyet randevusu almak İçin Tıklayınız. 

3- Ehliyet harç ücretlerini, Trafik büroya gitmeden bankaya yatırınız (Halk, Vakıf, Ziraat Bankalarının tüm şubelerine T.C Kimlik No, isim ve ehliyet sınıfı belirterek yatırabilirsiniz)

2017 Yılında Ehliyet İçin Devletin Aldığı Harç Tutarları
2017 Yılı ehliyet harç ücretleri
M A A1 A2 F H Snıfı Ehliyetler:   143.70 TL
B Sınıfı Ehliyet :                             433.10 TL
C D E ve G Sınıfı Ehliyetler:         722.50 TL

Tüm sınıflar için ehliyet kart ücreti:  Değerli kağıt bedeli 117 TL, vakıf payı 22 TL olmak üzere Toplam: 139.00 TL
iki ayrı ödeme seklinde ödenecek yukarıda belirtilen bankalara harc olarak yatırılacaktır.Birden fazla sınıf sertifikanız var ise her biri için ayrı, ayrı harç yatırınız.

Not:
Trafik şube sürücü belgesi birimine gittiğinizde N.cüzdanı ile varsa ehliyetinizin aslı yanınızda olsun.

Dosyanızın içinde diğer eklerle birlikte 3 adet biyometrik fotoğraf olduğundan emin olun.
Öğrenim belgenizin kursumuz tarafından onaylanmış fotokopisi dosyanızın içinde kalacak. Ayrıca öğrenim belgenizin aslı (Islak imzalı) ya da noter tastikli sureti yanızında olsun istendiğinde ibraz edecek ve tekrar alacaksınız.Bayanların, kızlık soyadı ile öğrenim belgesinde yazan soyisimleri farklı ise evlilik cüzdanı fotokopileri de ehliyet dosyasında bulunacaktır. Ayrıca, aslının da gerektiğinde ibraz için yanlarında olmasında fayda var.

Randevu saatininden 30 dakika önce şubede olunuz.
1 yıl içinde trafik şubeden ehliyete dönüşmeyen dosyanızda, sürücü sağlık raporunun süresi dolacağından eskisi atılmadan yenileri alıp dosyaya ilave ederek başvurunuz.

Pasaport başvurusunu öncelikle e-Pasaport sitesinden randevu alarak ilçe emniyet müdürlüklerinden yapabilirsin. Randevu tarihinde pasaport başvurusuna gitmeden önce bazı evrakları tamamlamalısın:

1. Adım
2. Adım
3. Adım
Nüfus Cüzdanı
2 adet Biyometrik Fotoğraf
Banka Dekontu
+ Varsa Eski Pasaport
  • Öncelikle mutlaka üzerinde T.C. Kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf (Beyaz fonlu, 50×60 mm boyutlarında. Bütün fotoğrafçılar pasaport için biyometrik fotoğraf özelliklerini bilir)
  • Daha önce pasaport aldıysan, o pasaport da yanında olmalı.
  • Ve tabii ki harç ve defter ücretini ödemiş olmalısın ve yanında dekont olmalı.

Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Pasaport ve defter bedelleri; Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık/malmüdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalara yatırabilir.

Anlaşmalı Bankalar: Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatif Bank, Anadolubank, Arap Türk Bankası, Citibank, Denizbank, BurganBank, FibaBanka, Finansbank, Garanti Bankası, HSBC Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odeabank, Şekerbank, T.C. Ziraat Bankası, ICBC Turkey Bank A.Ş., TurkishBank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası

Pasaport Başvurusu Esnasında:

  • Parmak izi alınmaktadır (7 yaşından gün almamış çocuklardan parmak izi alınmaz)
  • Başvuran kişi mutlaka şahsen bulunmalıdır (1 yaş altı bebekler dahil)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM