Patlayıcı bir ortamda SYRIZA için bir dönemin sonu

Patlayıcı bir ortamda SYRIZA için bir dönemin sonu

SYRIZA’dan neredeyse iki hafta içinde gerçekleşen ikinci kopuş, beklendiği gibi, ana muhalefet partisinin tarihinin en zor evresine girmesi nedeniyle ilkinden daha fazla gürültüye neden oldu.

Eski çalışma bakanı Effie Achtsioglou liderliğindeki ve “6+6” olarak bilinen bir grup, Perşembe günü SYRIZA’dan ayrıldığını duyurdu ve bu, yeni gelen Stefanos Kasselakis’in liderliğindeki sol partiyi daha da zayıflattı.

Grubun 57 üyesinden dokuzu parlamento üyesidir.

SYRIZA’nın milletvekili sayısı şu anda 36 iken, partiden ayrılıp parlamentoda bağımsız olarak oturanların sayısı 11’e yükseldi.

Parti içindeki ilk büyük bölünme Pazartesi günü eski maliye bakanı Euclid Tsakalotos liderliğindeki “Şemsiye” grubunun ayrılmasıyla meydana geldi. Pazartesi günü Tsakalotos, Achtsiglou’nun 6+6’sıyla işbirliği içinde SYRIZA’dan ayrı yeni bir parlamento grubu kurma olasılığının sinyalini verdi.

Achtsioglou’nun grubundaki dokuz milletvekili, Tsakalotos ve SYRIZA’dan ayrılan bir diğer milletvekili Peti Perka ile birlikte yeni bir parti kurmak için gereken minimum milletvekili sayısını sağlayacak.

Achtsioglou’nun grubunun, yeni partinin 11 milletvekiliyle kurulabilmesi amacıyla Tsakalotos ve Perka’nın üyeliğini onaylamak üzere hafta sonu toplanması planlanıyor. Bu şekilde, Parlamento İçtüzüğü uyarınca, bütçe tartışmalarında yer almak amacıyla yeni bir parlamento grubu oluşturma fırsatı kendilerine verilmektedir.

Perşembe günkü ayrılmalar, SYRIZA İnsan Hakları Sektörü’nün 90 üyesinin ve sekreteryasının çoğunluğunun Çarşamba günü toplu istifasını takip etti.

Kasselakis ise perşembe günü pek etkilenmemiş görünüyordu ve “bugün içe dönüklük döngüsünü kapatıyoruz” dedi.

Achtsioglou’nun grubundan dokuz milletvekilinin ayrılmasının ardından SYRIZA Siyasi Sekreterliği toplantısında “Birlikte toplum için siyasi çözümler üretmeye odaklanacağız” dedi.

Ancak parlamentodaki grubunun azalması dışında SYRIZA her yerde kan kaybediyor. Perşembe günü Merkez Komite’den 50 Umbrella üyesinin yanı sıra 57 üye daha ayrıldı. 

Son haftalarda kitlesel olarak ayrılan üyeler, ayrılacakları partiyi “çelişkili görüşlerden oluşan bir parça parça” olarak nitelendirirken, liderlik onların “tarihe göre yargılanacaklarını” vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM