Rahim ağzı kanserinden ‘aşı’ ile korunmak mümkün

Rahim ağzı kanserinden ‘aşı’ ile korunmak mümkün

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, rahim ağzı kanseri farkındalık ayı dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalığa neden olan İnsan Papilloma Virüsünün (HPV) genellikle cinsel yolla bulaşan, kadınlarda ve erkeklerde çeşitli kanserlere yol açan bir virüs olduğunu belirtti.

HPV’nin kadınlardaki rahim ağzı kanserinin tek nedeni olduğunu vurgulayan Ceyhan, “Yani HPV bulaşmazsa rahim ağzı kanseri gelişmez. HPV-rahim ağzı kanseri ilişkisi, sigara-akciğer kanseri ilişkisinin 20 kat daha fazladır. Bu virüs, ayrıca genital bölgede görülen siğillerin de nedenidir.” dedi.

“Birçok Müslüman ülkede uygulanmaya başlandı”

Ceyhan, aşının 132 ülkede onaylı olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya genelinde 82 ülke ise ulusal aşı programına HPV aşısını dahil etti ve ilgili devletler bütün vatandaşlarına bu aşıyı ücretsiz olarak uyguladı ve uygulamaya devam ediyor. 77 ülkede de aşı, kadınlar yanında, erkeklere de öneriliyor. Aşıyı rutin uygulayan 82 ülkenin 15’inde erkekler de aşılanıyor. HPV aşısı günümüzde, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Kazakistan, Malezya gibi birçok Müslüman ülkede de devlet eliyle, herkese uygulanmaya başlandı.”

Aşının, rahim ağzı kanserinden korunmada yüzde 85, siğillerden korunmada ise yüzde 90 etkili olduğunu belirten Ceyhan, aşı fiyatının yüksek olmasının aşılama oranlarını düşürdüğüne dikkati çekerek, “Ancak ulusal aşılamalarda fiyat oldukça düşmektedir. Yapılan çalışmalar aşı ile korunmanın, servikal kanser tedavisi için yapılan harcamadan çok daha ucuz olduğunu göstermektedir.” bilgisini verdi.

“Aşılama yapılsa bile smear tarama testleri yine yaptırılmalı”

Gelişmiş birçok ülkede HPV aşılarının pediatrik aşı takvimine alındığını belirten Dursun, aşılama sonrası yapılan çalışmalarda HPV ilişkili yüksek dereceli kansere dönüşme ihtimali olan lezyonların önlenmesinde etkili olduğunu ve HPV ile ilişkili siğillerin de etkili bir şekilde azaldığını vurguladı. Dursun, “Bununla birlikte aşılama yapılsa bile smear tarama testleri yine yaptırılmalı. Çünkü, aşının içinde olmayan tipler, rahim ağzı kanseri gelişimine yol açabilir.” uyarısında bulundu.

“DSÖ’nün, aşılama, tarama ve erken teşhis durumunda rahim ağzı kanserinin uzun vadede dünyadan silinebilecek kanserler arasında olduğunu bildirdiğini” aktaran Dursun, şunları kaydetti:

“ABD’de aşılar kullanıma girmeden önce 50 binin üzerindeki hastada klinik araştırmalar yapılarak uygulamaya girdi, yan etkileri çok az ve önemsiz oranda bulundu. ABD’de 2006-2016 arasında 90 milyon HPV aşısı yapılmış ve yan etki bildirimi çok az oranda bildirilmiştir. DSÖ, HPV aşısının etkili ve güvenilir olduğunu ve HPV ile ilgili kanserlerin önlenmesinde önemli bir rolü olduğunu vurgulamaktadır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM