Reddit, halka arzını Mart ayında başlatmayı hedefliyor

Reddit, halka arzını Mart ayında başlatmayı hedefliyor

Sosyal medya platformu Reddit , konuyu bilen kaynaklara göre üç yılı aşkın süredir izlediği listelemeyle birlikte ilk halka arzını (IPO) Mart ayında başlatmak için ayrıntılı planlar hazırladı .
Bu, büyük bir sosyal medya şirketinin Pinterest’ten (PINS.N) bu yana ilk halka arzı olacak., yeni sekme açar2019’da piyasaya sürülecek ve Reddit ve benzerlerinin, TikTok ve Facebook gibi reklam dolarları için sıkı bir rekabetle karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıkacak (META.O), yeni sekme açar.
Teklif aynı zamanda bazı Reddit kullanıcılarının şirketin borsaya çıkışını destekleme konusundaki istekliliğini de test edecek. Platformda paylaşım yapan birçok yatırımcı, perakendeci GameStop’un (GME.N) son üç yılda düzinelerce “meme” hisse senedi yükselişini körüklemesine yardımcı oldu., yeni sekme açarfilm operatörü AMC Entertainment Holdings’e (AMC.N), yeni sekme açar.
Kaynaklardan ikisi, Aralık 2021’de halka arz için gizli olarak başvuruda bulunan Reddit’in halka arzını Şubat ayı sonlarında yapmayı, tanıtım gezisini Mart ayı başında başlatmayı ve halka arzı Mart ayı sonuna kadar tamamlamayı planladığını söyledi.
Kaynaklar, 2021’deki finansman turunda değeri yaklaşık 10 milyar dolar olan San Francisco merkezli şirketin, halka arzdaki hisselerinin yaklaşık %10’unu satmayı planladığını da ekledi. Kaynaklara göre şirket, halka arz zamanına yakın bir zamanda hangi halka arz değerlemesini uygulayacağına karar verecek.
Kaynaklar, Reddit’in halka arz planlarının geçmişte olduğu gibi ertelenebileceği konusunda uyardı ve gizli müzakereler sırasında isimlerinin açıklanmamasını istedi.
Reddit sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.
Bu resimde bir akıllı telefonda Reddit uygulaması görülüyor
13 Temmuz 2021’de çekilen bu resimde Reddit uygulaması bir akıllı telefonda görülüyor. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo Lisans Haklarının Alınması, yeni sekme açar

2005 yılında web geliştiricisi Steve Huffman ve girişimci Alexis Ohanian tarafından kurulan Reddit, niş tartışma grupları ve kullanıcılarının diğer üyeler tarafından yayınlanan içeriğe “olumlu” veya “olumsuz” oy vermesiyle tanındı.
Huffman, geçtiğimiz Haziran ayında Reddit’teki bir gönderisinde, gelirini esas olarak reklam yoluyla elde eden ve aynı zamanda ayda 5,99 dolara premium erişim sunan şirketin henüz kar elde edemediğini söyledi.
Geçmişte şirket, kayıplarını platforma yatırım yapmasına ve kullanıcılarının diğer sosyal medyaya kıyasla sitesinde reklamlarla daha az ilgilenmesine bağladı.
Şirket, kârlılığa yaklaşana kadar halka arz tetiğini çekmekten kaçındı. Son iki yılın çoğunda halka arz piyasasını kapatan piyasa dalgalanmaları da planlarının ertelenmesine katkıda bulundu.
The Information’ın geçen ayki haberine göre, Reddit’in 2023’te bir önceki yıla göre %20’den fazla artışla 800 milyon doların biraz üzerinde reklam geliri elde etmesi bekleniyor.
Reddit geçen yıl, teknoloji şirketlerinin yapay zekada kullanılan geniş dil modellerini eğitmek için kullandığı uygulama programlama arayüzüne (API) erişim için şirketlerden ücret alacağını açıklamıştı. Bu hamle, Reddit’e erişmek için üçüncü taraf uygulamalara güvenen bazı kullanıcıları üzdü.
Büyük sosyal medya hisseleri, faiz oranlarının zirveye ulaşmasıyla birlikte teknoloji hisselerindeki yükselişin etkisiyle geçtiğimiz yıl toparlanma yaşadı. Facebook’u işleten Meta Platformlarının hisseleri son 12 ayda üç kattan fazla değer kazanırken, Snap’in (SNAP.N) hisseleri son 12 ayda üç kattan fazla değer kazandı., yeni sekme açarhisseleri aynı dönemde %60 arttı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM