Resmi sansür için tiyatro oyunu iptal edildi

Resmi sansür için tiyatro oyunu iptal edildi

Adana Eyalet Tiyatrosu’nun Güneydoğu Batman’da bir tur yaptığı “Hindistan Bankası” adlı oyunu “Sahte” olarak nitelendirilen iki sahne tamamlandıktan sonra sahneden çıkarıldı.

İki hareketli absürtç komedi geçen yılın Şubat ayında Adana’nın güneyindeki ilinde gösterildi. Kapitalizmi, bireylerin yaşamlarını ve ahlaki değerlerini yakalamak ve yoksullaştırmak istemektedir. Oyun 23-24 Ocak’ta Batman’ı, 26-27 Ocak’ta Mardin’i gezdi.

Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinin müdahalesiyle, oyunun Batman turunda sahnelenmediği bildirildi.
Oyunun iptal sebebini araştıran Devlet Tiyatroları Sanatçılar Derneği (DETİS) bir rapor hazırladı.

“Batman’daki ilk performansın ardından, oyun, görünmez bir şekilde seyirci eksikliği nedeniyle iptal edildi. Ancak bunun nedeni olmadığını öğrendik. İlk gün izleyici kitlesine giren İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, iki sahneden rahatsız olduklarını ve bu sahnelerin kaldırılmasını istedi “dedi.

“Oyun arkadaşlarımız, tiyatro yönetmeni, bölge müdürü veya genel müdür tarafından yapılması gereken sahneleri kaldırma yetkisine sahip olmadıklarını söyledi. Dolayısıyla dağıtım için biletleri bulunan yetkililer, tüm biletleri iade etti ve ikinci gününde performansını engelledi. Oyunu izlemek için tiyatroya gelen birkaç kişi, oyunun iptal edildiğini söyleyen müdürlük yetkilileri tarafından reddedildi “dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM