Rusya, Türk işgali altındaki Kıbrıs’ta konsolosluk hizmeti verecek

Rusya, Türk işgali altındaki Kıbrıs’ta konsolosluk hizmeti verecek

Rus devlet haber ajansı TASS’tan bir elçilik sözcüsüne atıfta bulunan bir telgrafa göre, Kıbrıs’taki Rusya Büyükelçiliği yakında bölünmüş adanın Türk işgali altındaki kuzeyinde konsolosluk hizmetleri vermeye başlayacak. 

“Çok yakın bir gelecekte Lefkoşa şehrinin kuzeyinde konsolosluk hizmeti vermeye başlayacağız. Ajans, “Bu, Rus makamlarının Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan vatandaşlarına karşı yükümlülüklerini yerine getirmekle ilgili” olduğunu kaydeden yetkiliye atıfta bulunarak, çalışmaların düzenli olarak yürütüleceğini söyledi. 

Nitekim adı açıklanmayan Rus diplomat, “ABD, İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa da dahil olmak üzere birçok ülkenin Kuzey Kıbrıs’taki konsolosluk işleriyle ilgilenen kendi diplomatik misyonlarına sahip olduğuna” dikkat çekti. 

TASS, Lefkoşa’dan ikinci bir haberde, Rusya Federasyonu Büyükelçisi Murat Zyazikov’un “uzun süredir olgunlaşan bu kararın hiçbir siyasi çağrışımı olmadığını” ve “yalnızca Rusya Federasyonu tarafından dikte edildiğini” vurgulayan bir açıklamasına yer verdi. insani nedenlerle, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan Rus soydaşlarımıza sahip çıkmak.” 

Bazı tahminlere göre, TASS’ın bildirdiği gibi, şu anda cumhuriyetin Türk işgali altındaki topraklarında 50.000’den fazla Rus vatandaşı yaşıyor. 

Rusya’nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna değinen Rus büyükelçi, bunun değişmediğini kaydetti. Rusya, [ilgili] BM Güvenlik Konseyi kararlarında yer alan bilinen uluslararası yasal çerçeve içinde kapsamlı, uygulanabilir ve adil bir çözümü tutarlı bir şekilde destekleyerek temel bir konumu korumaya devam ediyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM