Sıcak hava dalgası Avrupa’yı vuruyor ve hava daha da ısınacak

Sıcak hava dalgası Avrupa’yı vuruyor ve hava daha da ısınacak

Bu hafta güney Avrupa’yı saran bir sıcak hava dalgasının bazı bölgelerde sıcaklıkları rekor seviyelere çıkarması bekleniyor.

Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasını koruyan çok başlı köpeğin ardından sık sık Cerberus olarak adlandırılan son yüksek sıcaklık turu, 98 derece Fahrenheit’in (yaklaşık 37 santigrat derece) üzerine yükselen termometreler gönderdi.

Ve daha kötüye gitmesi bekleniyor. Kuzey Afrika’dan gelen bir antisiklon Pazar günü bölgeye taşındı ve yeni bir dalgayı teşvik etti – bu, yeraltı dünyasının feribotundan sonra Charon olarak biliniyor.

Meteoroloji uzmanlarına göre, hükümetler daha yüksek sıcaklıklar için hazırlanıyor ve önümüzdeki günlerde Güney Avrupa ve Balkanlar’da havanın daha da ısınması beklentisiyle uyarılar yayınlıyor.

Tek tek olayları iklim değişikliğine bağlamak zor olsa da, bilim adamları Avrupa’daki ısı dalgalarının frekans ve yoğunluk bakımından gezegendeki neredeyse her yerden daha hızlı arttığını söylüyor.

Bu yazın, dört yıl içinde ilk kez oluşan ve artan sıcaklık koşullarını destekleyen doğal bir hava modeli olan El Niño nedeniyle geçen yıldan daha kötü olacağı tahmin ediliyor.

İşte bilmeniz gerekenler.

Ne kadar sıcak olacak?

İtalya’da Roma ve Floransa gibi şehirlerde sıcaklığın önümüzdeki gün 100 dereceyi bulması bekleniyor. Bazı bölgelerde 118 dereceye kadar rekor kıran sıcaklık bekleniyor ve ülkenin Sağlık Bakanlığı 16 şehri kırmızı alarm uyarısı altına aldı. Sağlık yetkilileri, etkilenen bölgelerdeki insanlara sabah 11’den akşam 6’ya kadar doğrudan güneşe maruz kalmamalarını tavsiye etti.

İspanya’nın genel hava durumu gözlemcisi, Mallorca da dahil olmak üzere doğu İber Yarımadası ve Balear Adaları’ndaki sıcaklıkların önümüzdeki birkaç gün içinde 107 ila 111 dereceye ulaşabileceği konusunda uyardı. Devlet Meteoroloji Dairesi, ülkenin bazı bölgelerinde daha da yüksek ısı seviyeleri kaydedilebileceğini söyledi.

Sıcak hava dalgası toprağı kavurdu ve orman yangını riskini artırdı. Yetkililer, Cumartesi günü Kanarya Adaları’ndan biri olan La Palma’da hızla yayılan bir yangının yaklaşık 11.000 dönümlük araziyi sardığını, bir düzine evi yok ettiğini ve 4.000’den fazla insanı tahliye edilmeye zorladığını söyledi.

Yunanistan’da, ülkenin ulusal meteoroloji servisi, sıcak hava dalgası koşullarının hafta boyunca devam edeceği konusunda uyardı ve ülkenin orta kesiminde 111 dereceye kadar yükselen sıcaklıklar bekleniyor.

Portekiz Deniz ve Atmosfer Enstitüsü’ne göre, sıcaklıkların bu hafta Portekiz genelinde de artarak güneyde kıyı boyunca 104 dereceye, orta ve kuzey bölgelerde 97 dereceye ulaşması bekleniyor.

Hırvatistan’da, sahil kasabası Grebastica sakinleri, sıcak koşulların yayılan bir orman yangınını beslemesi üzerine geçen hafta tahliye edildi. Önümüzdeki hafta ülkenin güney kıyılarında sıcaklıkların 98 dereceye yükselmesi bekleniyor.

Güney Sırbistan’da Pazartesi günü cıvanın 100 derecenin üzerine çıkması bekleniyor. Tahminciler, Charon ısı dalgasının yoğunluğunun, birçok Avrupa ülkesinde şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklıklara yol açabileceğini söylüyor.

Avrupa ülkeleri nasıl tepki veriyor?

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, geçen yıl 61.000 kişinin ölümü, Avrupa’daki şiddetli sıcaklara bağlanabilir; çocuklar ve yaşlılar özellikle koşullara karşı savunmasızdır.

2003’teki özellikle ölümcül bir sıcak hava dalgasından sonra, Avrupa’daki yetkililer aşırı sıcak ve halka açık soğutma alanları için uyarı sistemleri gibi girişimler başlattı. Bazı bölgelerdeki yerel belediyeler, kaldırımlara yansıtıcı boya eklemek veya zemini soğutmak için su için daha fazla alan yaratmak gibi yöntemler denedi. Ancak uzmanlar, yetkililerin daha fazla yeşillik ekleyerek ve kamuya açık alanları ve ulaşımı iyileştirerek uzun vadede sıcak hava dalgalarının etkilerini azaltmak için yeterince çaba göstermediğini söylüyor.

Bu yılki sıcak hava dalgalarının da ölümcül olabileceğinden korkan yetkililer, geçtiğimiz hafta insanlara mümkün olduğunca evlerinden çıkmamalarını ve bol su içmelerini tavsiye ederek koruyucu önlemler aldı.

Geçen hafta ülkenin kuzeyindeki bir işçinin sıcakta bazı tabelaları boyarken yere yığılarak hayatını kaybettiği İtalya’da, yetkililer bazı bölgelerde buğulanma çadırları kurmanın yanı sıra uyarı ve tavsiyelerde bulunuyor.

Yunanistan’da hükümet, kamuya açık soğutma alanlarının açılması, özel şirketlerdeki personelin uzaktan çalışmasına izin verilmesi ve ısı stresi riski taşıyan işçilerin öğlen 5’e kadar durmasını zorunlu kılmayı içeren acil durum önlemlerini etkinleştirdi Yunanistan’ın sivil savunma bakanlığı yüksek yangın potansiyeli konusunda uyardı beş bölgede ve hükümet ve bölge yetkililerinin gerektiğinde müdahaleye yardımcı olmak için tetikte olduklarını söyledi.

Birçok Avrupa ülkesi için en yüksek turizm sezonunda bunaltıcı sıcaklıklar geldi. Cuma gününden bu yana Yunan makamları, ziyaretçileri korumak için antik Akropolis’i günün en sıcak saatlerinde kapattı. Yunan Kızıl Haçı çalışanları, ücretsiz şişe su dağıtmak için bölgeye gönderildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM