Stournaras, Kazandığımızdan fazlasını harcıyoruz

Stournaras, Kazandığımızdan fazlasını harcıyoruz

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras geçen hafta ödemeler dengesi açığının diğer tarafının altını çizdi: negatif tasarruflar. “Kamu açığı büyük ölçüde azaltılmalı, fazla vermeli ve ulusal tasarruflar da artırılmalıdır” uyarısında bulundu.

Geçmişten gelen bir hayalet olan cari işlemler açığı, Avrupa Komisyonu’nun 2022’de GSYİH’nın %11,8’i endişe verici bir şekilde hesaplayan bahar tahminleri ve aynı zamanda Bank of Greece’in güçlü uyarısı vesilesiyle yeniden gündeme geldi. Vali Yannis Stournaras bu özel konuda.

Merkez bankası aslında ödemeler dengesi açığının diğer tarafını vurguladı: negatif tasarruflar. Geçen hafta Naftemporiki gazetesine verdiği röportajda, “Kamu açığı büyük ölçüde azaltılmalı, fazla vermeli ve ulusal tasarruflar da artmalı” dedi. “Ulusal tasarrufları azaltan önlemlere ihtiyacımız yok.”

Nitekim bu açık, Yunanistan’ın ihracatının ithalata göre gecikmesine ek olarak başka bir boyutu da ortaya koyuyor: Devlet ve özel sektör tasarruflarının yatırıma göre gecikmesi. Yani Yunanlıların birikimleri yapılan yatırımları finanse etmeye yetmiyor. Bunun nedeni, tüketimin yüksek olması ve dolayısıyla insanların yatırım yapmak için borç alması gerekmesidir; açıkçası uzun vadede sürdürülebilir olmayan bir durum.

Yalnızca salgın sırasında (2020-2021), tüketim hızla düştüğünde, tasarruflar pozitif bölgeye geçti, ancak daha sonra tüketim, brüt harcanabilir gelirden daha yüksek bir orana çıkarak trendi tekrar negatife çevirdi.

Bütün sorun şu basit gerçeğe indirgeniyor: Yunanlılar ürettiklerinden daha fazlasını harcıyorlar. Bu, kurtarma paketleri döneminde kökten bir şekilde iyileştirilemeyecek gibi görünen Yunan ekonomisinin kalıcı bir sorunudur.

Seçim tartışmasını meşgul etmemiş olabilir; ancak iktisatçıların işaret ettiği gibi, ithal ikamesi için yerli üretimi artırarak çözülmezse sorun önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacaktır. Piyasalar bir noktada dış borcu sürekli artan bir ülkenin sürdürülebilir olmadığını düşünecekleri uyarısında bulunuyorlar.

Eurobank’ın baş ekonomisti Tasos Anastasatos geçtiğimiz günlerde Delphi Forum’da, dış açığın genişlemesinin kısmen güncel pandemi ve enerji krizi faktörlerinden kaynaklanmasına rağmen, zaman içindeki ısrarının bunun Yunan ekonomisinin yapısal bir özelliği olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM