Tabela Var Göl Yok

Tabela Var Göl Yok

Balıkesir’in Sındırgı-Simav yolundan geçenler çok ilginç bir manzaraya karşı karşıya kaldılar. DSİ tarafından asılan bir tabelada “göle girmek tehlikeli ve yasaktır.” ibaresi bulunuyor. Ancak etrafta göl yok. Üstelik tabelanın altında hayvanlar otluyor.

Son zamanlarda Balıkesir’in Sındırgı ilçesine yolu ilk defa düşüp, Sındırgı-Simav karayolunu ilk defa kullananlar ilginç bir manzarayla karşılaşıyor. DSİ tarafından oraya asılan bir tabelada “Göle girmek tehlikeli ve yasaktır” ifadesi yer alırken, etrafta su birikintisi bile göremeyenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Üstelik tabelanın altında bırakın su olmasını, ora hayvanların otladığı bir yere dönüşmüş.

Sındırga ilçesi halkı ve oraya aşina olan kişiler tabelanın neden orada olduğunu biliyor. Tabelanın orada olma sebebi daha önce oırada bir göl olması. Ancak son yıllarda bölgenin yağış ortalamalarında yaşanan büyük düşüş ve kuraklık sebebiyle tabelanın bulunduğu yerdeki Çayırören Baraj gölü kurumuş ve ortada su birikintisi bile kalmamış.

Çayırören Mahallesi Muhtarı Muammer Tavşanoğlu konuya ilişkin verdiği demeçte, “Gölün bulunduğu yere baktığımız zaman eskiden suyun ne kadar yukarılara kadar çıktığını görmek mümkün. Suyun daha önce bıraktığı izler hala duruyor. Kış aylarında yaza göre bir azalma oluyordu. Baraj su tuttuğundan bu azalmayı normal görüyorduk. Ancak bu sene göl tamamen kurudu. Bunun sebebi ise Balıkesir bölgesinin genelinde yağış ortalamasının oldukça düşük olması ve kuraklık.” dedi.

Çevre sakinlerinden Meryem Şahin ise, “Burada normalde göl vardı. Bu sene yağış yok denecek kadar az. Bundan dolayı da bölgede kuraklık yaşıyoruz. Buralarda fasulye, darı gibi şeyler yetiştirilir. Hatta su varken bu gölde balık da vardı. Balık avlar yerdik. Bu sene su yok tarım da balık avlamak da oldukça zor. Fasulye yine ektik ancak susuzluktan onlardan da verim alamadık. Eskiden balıkçılık yaptığımız alanda şimdi hayvanlar otluyor.” dedi.

Kütahya Simav ile Balıkesir Sındırgı ilçelerini birbirine bağlayan yol üzerinde yaşanan bu olay, aslında ülkemizin genelinde yaşanan yağış azlığı ve kuraklığın en belirgin örneği olarak karşımıza çıkıyor. Sıcaklıklar mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyrederken, yağışlar da oldukça az. Bu durum böyle devam ederse bu gibi manzaralarla sıklıkla karşılaşmamız muhtemel.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
balıkesir göl tabela

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM