Tasarrufu Artırmak İçin Faturalandırma Sisteminde Değişiklik

Tasarrufu Artırmak İçin Faturalandırma Sisteminde Değişiklik

Türkiye’de tasarrufun özendirilmesi ve artırılması amacıyla bir takım değişiklikler yapılacak. Bu değişikliklerden biri de, elektrik ve doğalgaz faturalarında olacak. Vatandaşların faturalarını kıyaslayıp tasarrufa yönlenebilmesi için faturalara bir takım detaylar eklenecek.

kredibanka.net / Haber Merkezi Ekonomi Masası

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından tüketicilerin ceplerini etkileyecek bir düzenleme faaliyet geçirilmek için hazırlanıyor. Bakanlığın faaliyete sokacağı bahsi geçen düzenlemeyle birlikte kıyaslanabilir fatura uygulamasına geçilmesi planlanıyor. Bu şekilde tüketicilerde, geride kalan dönemler ve benzer tüketici gruplarının enerji tüketim tutarlarıyla kıyaslama barındıran bu faturaların sayesinde, enerji tasarrufu konusunda bilgilenebilecek.

Bakanlığın hazırlamış olduğu Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023 Resmi Gazete’de yayımlandı. 2017 senesi ila 2023 senesi arasında kalan dönemlerde uygulanması planlanan bu eylem planı çerçevesinde toplam altı kategoride 55 eylem planıyla 2023 senesinde, Türkiye’deki birincil enerji tüketiminin yüzde 14 oranında düşmesi amaçlanıyor.

Ayrıca ülke genelindeki enerji yöneticisi bulundurmakla sorumlu olan bina ve endüstriyel işletmelerin listesinde güncelleme yapılacağı ifade edilirken, enerji yöneticisi olmayanlara ise yönetici atamalarının sağlanacağı belirtildi.

Eylem planı kapsamında, Türkiye’de binalara ilişkin başlıca özelliklerle birlikte kentsel ve kırsal alanlardaki binaların sayısı ve tipolojisini içeren bir envanter geliştirilecek. Belirli ölçekteki binaların gerçek enerji tüketim ve emisyon verilerinin toplanması, kıyaslama yapılması ve binaların enerji verimliliği açısından değerlendirilmesinin yapılabileceği bir ulusal veri tabanı oluşturulacak. Binalarda enerji verimliliğinin artırılması ve halkın bilinçlendirilmesi için kılavuz ve rehber dokümanlar hazırlanacak. Yeni binaların “C” olan asgari enerji performans sınıfının “B” veya “A” sınıfına yükseltilebilmesi için yapılacak yatırımlar özendirilerek, bina sahiplerine doğrudan veya dolaylı destek sağlanacak.

Binalarda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına ilişkin engellerin azaltılacağı ifade edilirken, bahsi geçen konu hakkındaki idari süreçlerinde kolaylaştırılacağı ve hızlandırılacağı bildirildi.

Bu arada, tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve daha önceki tüketimleriyle kıyaslama yaparak enerji tasarrufu sağlamaları amacıyla, elektrik ve doğalgaz faturalarına yeni detaylar eklenecek. Tüketicilerin verimli olmayan alışkanlıklarından kaçınması, enerji verimliliği iyileştirme önlemleri, enerji tüketen ekipmanların tasarruf olanakları hakkında bilgiler içeren bir uygulama, mevzuat geliştirilip enerji tedarik şirketleriyle iş birliği içinde hayata geçirilecek. Böylece oluşturulan ortak bir formatla faturalarda tüketimle ilgili temel istatistiklere yer verilecek, kullanım alışkanlıkları analiz edilerek uyarılar yapılabilecek.

Elektrik ve doğalgaz piyasalarında, tüketicilerin verim sağlamayan tüketim alışkanlıklarından vazgeçmelerini sağlayabilmek adına, tüketim miktarlarının, geçmiş dönemler ve benzer tüketici gruplarının enerji tüketim miktarlarıyla kıyaslamasını içerisinde barındıran fatura bilgisinin detaylı sunulacağı belirtildi. Faturalar arasındaki veriler kıyaslanabilirken, derece, gün sayısı şeklndeki bilgileri de göz önünde bulunduran, anlaşılabilir verilerin oluşturulacağı ifade edildi.

Öte yandan enerji verimliliği yüksek olan, emisyon seviyesi düşük olan, küçük motor hacmi bulunan, yakıt pilli, elektrikli ve hibrit araçlara da vergi avantajlarının getirileceği bildirildi. ÖTV Kanunu’nda elektrikli ve hibrit araçlara ilişkin vergi indirimleri bulunurken, plan çerçevesinde ilave vergi indirimlerinin uygulanmasına ilişkin gerçekleştirilecek analizler neticesinde yeni bir düzenleme yapılması değerlendirmeye alınacak.

Eylem planında yer alan kategoriler bazında 6 ayrı izleme ve denetleme komisyonu kurulacak. Bu komisyonlarda ilgili kurum ve kuruluşlardan uzman düzeyinde en az bir kişi yer alacak. Söz konusu komisyonlar bu yıl mayıs ayından başlamak üzere altışar aylık aralıklarla her yılın mayıs ve kasım aylarında eylemlerin gerçekleşme düzeyine ilişkin gelişmeleri değerlendirip ek önlemleri ilan edecek. Bu kapsamda 2018’in enerji yoğunluğunun azaltılarak verimliliğin sağlanacağı ve yeni çalışmaların da ortaya konulacağı “odaklanma yılı” olması planlanıyor. Eylem planı çerçevesinde, enerji sektörünün ayrıca daha çok yerli ve yenilenebilir kaynaklarla büyümesi amaçlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM