Taşeron İşçilerin Kadro Şartları ve Sınava Dair Bilgiler

Taşeron İşçilerin Kadro Şartları ve Sınava Dair Bilgiler

Taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin başvurular bu gün alınmaya başlandı. Taşeron işçilerin kadroya alınması için şartlar ve sınavda çıkacak olan sorular.

kredibanka.net / Haber Merkezi

Taşeron işçilerin kadrolu olmasına dair çalışmalara bu gün başlandı. Bu günden itibaren devlette taşeron firma elemanı olarak çalışan işçiler, kadroya geçebilmek için başvuru yapabilir. Peki bu süreç nasıl işleyecek? Başvurunun ardından ne yapılmalı? Son başvuru tarihi ne zaman? Sınavda neler sorulacak? Hepsinin yanıtını uzman kadromuzun hazırlamış olduğu bu haberde bulabilirsiniz.

Kamu kurumlarında taşeron firmaların elemanı olarak çalışmakta olan işçilerin kadrolu devlet işçisi olmasına dair süreç bu gün başladı. Bu günden itibaren bu kapsama giren kişiler başvurularda bulunabilir.

Taşeron işçilere kadro başvuruları için ise son tarih 11 Ocak. Bu tarihe kadar başvuran taşeron işçiler, “tespit komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanı”, “ilana itirazlar”, “itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanı”, “sınavın gerçekleştirilmesi”, “sınav kuruluna itiraz”, “itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanı” şeklinde ilerleyecek adımların ardından kesin listede yer aldıkları taktirde artık kadrolu devlet işçisi olacaklar.

Kadro Hakkı Kazanan Taşeron İşçiler Kadrolarını Ne Zaman Alacak?

Yukarıda bahsettiğimiz adımların izlenmesinin ardından kadro hakkı kazanan taşeron işçiler, 2 Nisan tarihinden önce kadrolarını almış olacaklar.

Taşeron İşçiye Kadro Başvurusunda Gerekli Evraklar.

Devlet kurum ve kuruluşlarında taşeron firma elemanı olarak çalışıp, kadro almak isteyen işçilerin başvuru esnasında, SGK Kaydı, adli sicil raporu, sabıka kaydı,5 adet fotoğraf, ve diploma örneğini yanında bulundurması gerekiyor.

Taşeron İşçiye Kadro Başvurusu Şartları Neler

Türk Vatandaşı olmak

Kamu haklarından mahrum bulunmamak

Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere,ağır hapis veyahut 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

Askerlik durumu itibariyle;
a) Askerlikle ilgisi bulunmamak

b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak,

c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak

53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olması

Çalıştırılmalarına ilişkin olarak idarelere karşı açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair idareye yazılı beyanda bulunması

İdarelerden herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini idareye yazılı olarak beyanda bulunması

Şartlarını taşıyan taşeron işçiler, kadro için başvuruda bulunabilir.

Taşeron İşçiye Kadro Başvurusu Nereye Yapılacak

Yukarıda saymış olduğumuz şartların tamamını eksiksiz olarak karşılayan ve devlet kurumlarında taşeron şirket elemanı olarak çalışan işçiler, çalışmış oldukları kurumun hizmet alımı yapma yetkisi bulunan birimine (genellikle İnsan Kaynakları Birimi) konuyla alakalı formu doldurarak, bir dilekçeyle başvuru yapabilecek.

İtiraz Süresi Ne Zaman? İtiraz Sonrasında Nasıl Bir Süreç İlerleyecek

Taşeron işçilerin kadroya alınması başvurularının son günü olan 11 Ocak tarihini takiben 8 gün boyunca yani, 12-20 Ocak tarihleri arasında itiraz süreci başlayacak. İtirazların alınmasının ardından 21-23 Ocak tarihleri arasında yapılan itirazlar komisyon tarafından değerlendirilecek. İtiraz değerlendirmelerinin ardından, 24 Şubat-2 Mart, sınavın gerçekleştirilmesinin 3-22 Mart, sınav kuruluna itirazın 23-26 Mart tarihlerinde kesin listeler ilan edilecek, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanının ise 27-31 Mart tarih aralıklarında yapılması yönündeki tavsiye niteliğindeki takvim işletilecek. Tüm bu adımların tamamlanmasıyla kadroya geçmeye hak kazanan taşeron işçilerin kadroları ise 2 Nisandan önce verilecek.

Taşeron İşçiye Kadro Sınavında Neler Sorulacak?

Taşeron işçilerin kadroya geçmesi için iki sınavdan geçmeleri gerekiyor. Birinci sınav yazılı ikinci sınav ise sözlü veya uygulamalı olacak. Yazılı sınavdan geçen adaylar, yazılı veya sözlü sınava girme hakkı kazanacak. Sınavlar adayların yapmış oldukları işlerle alakalı olup tespit komisyonu tarafından hazırlanacak. 100 puan üzerinden değerlendirilecek azılı sınavdan geçer not alıp sözlü sınava katılmaya hak kazanmak için az 50 puan almak gerekiyor. Yapılacak olan sözlü sınavda değerlendirme başarılı veya başarısız olarak yapılacak. Adayların aldıkları puanlar tebligat sayılacak ve kendilerine başka bir tebliğde bulunulmayacak.

Sınavda kadroya geçmek isteyen taşeron işçilerin halihazırda meşgul oldukları işlerle alakalı sorular sorulacak. Sınavın amacı ise işçilerin yapmış oldukları ve yapmakla yükümlü oldukları görevlere ne kadar vakıf olduklarını ölçmek.

Taşeron İşçiye Kadro Sınavı Nerede ve Ne Zaman

Taşeron İşçiye Kadro Sınavı için yer ve zaman kesinleştiğinde ilgili kurumun internet sitelerinden duyuru yapılacak. Kadro almak isteyen taşeron işçilerin bu duyuruları dikkatle takip etmelerini tavsiye ediyoruz.

Sahte Evrakla Başvuru Yapanların Kadrolar Geri Alınacak

Taşeron İşçiye Kadro Sınavına yanıltıcı bilgi ve sahte evraklarla katılıp,, kadro alanlar için, bu durum tespit edildiği halde kadroları geri alınacak, herhangi bir tazminat ödenmeksizin işten atılacak ve aldıkları maaş geri tahsil edilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM