Trump Kudüs Meselesinde Kararlı Açıklamayı Yapacağı Saati Bildirdi

Trump Kudüs Meselesinde Kararlı Açıklamayı Yapacağı Saati Bildirdi

Son günlerin dünya gündemine bomba gibi oturan olayında resmi açıklama gelmesi an meselesi.

Son günlerde dünya gündemini aşırı şekilde meşgul eden Trump’ın Ortadoğuda fazlasıyla karışıklık yaratacak olan hamlesi, Kudüs’ün İsrailin başkenti olarak tanınacak olması kararının açıklanması an meselesi.

Bu hamle ile barışın bir daha mümkün olmayacak şekilde ortadan kalkacağı konuşuluyor. Trump bu hamlesiyle aynı zamanda dünya tarihine de geçecek. Eğer bu hamle gerçekleşirse Amerika, Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıyan ilk ülke olacak.

Trump’ın bu kararı açıklamak üzere saat 21:00 sularında kameralar karşısında olması bekleniyor. Ortadoğu üzerine çalışan uzmanlara göre bu kararla çıkacak olan çatışmalar neticesinde bir daha Ortadoğu’da barışın sağlanması mümkün olmayacak.

Amerika’nın almış olduğu bu karara tüm dünya ülkelerinin yanında Hıristiyanların dini lderi papa dahi karşı. Papa, Kudüs’ün mevcut haline saygı duyulması yönünde görüş bildirdi.

Amerika’nın bu kararında yanında olan tek ülke ise İsrail. Ülke bayram yerine dönmüş durumda.

Dünya basınında bu olay menşetlere çıktı. Bütün dünya nefesini tutmuş Trump cephesinden gelecek olan açıklamayı bekliyor. İşte dünyanın çeşitli ülkelerinin basın organlarındaki bazı sondakika haberleri.

Çin de ABD ve İsrail karşıtı blokta yerini aldı. Kudüs’ün statüsünün hassas olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, Washington yönetiminden dikkatli olmasını istedi. Sözcü Şuang, “Planın bölgedeki mevcut gerginliği körüklemesinden endişe duyuyoruz” diye konuştu.

Pekin yönetimi, sınırları 1967’de çizilmiş ve başkenti Doğu Kudüs olan tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekliyor.

Arap Birliği dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplanıyor. Cumartesi günü gerçekleşecek randevu, Filistin, Ürdün ve Fas’ın talebi üzerine alındı.

Lübnan topraklarındaki Burc el-Baracne mülteci kampında kalan Filistinliler de Trump’ı protesto etti. Kadınlar ve çocukların yer aldığı gösteride Filistin bayrakları taşındı, çocukların yüzünde “Kudüs bizim” yazıları dikkat çekti.

Türkiye’nin birçok kentinde eş zamanlı protesto gösterileri düzenleniyor. Bunlardan biri de Trabzon’daydı. Yağmur altında toplanan grup, sloganlar eşliğinde bir bildiri okudu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün bir çağrı mektubu yayınlayacak. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın önümüzdeki hafta İstanbul’da toplanacağını belirterek, Ankara’ya göre Kudüs’ün ‘kırmızı çizgi’ olduğunu yineledi. ABD yönetiminin vahim hatadan dönmesini isteyen sözcü Kalın, “Ortadoğu barış süreciyle ilgili yeni çatışmalar olabilir” dedi.

Filistin’de ilk gösteriler başladı. Gazze Şeridi’nde sokağa çıkan yüzlerce Filistinli, sloganlar atarak ABD ve İsrail bayrakları yaktı. Fotoğrafları uluslararası haber ajansı Reuters dünyaya servis etti.

Rusya da suskunluğunu bozdu. Bölgede durumun daha da kötüye gidebileceği uyarısını yapan Kremlin, endişe duyduğunu açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM