Tuna Hayvanların Parayla Satılmasına Karşı

Tuna Hayvanların Parayla Satılmasına Karşı

Melih Gökçek’in İstifasının ardından göreve gelen yeni Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna hayvan severler tarafından da destekleneceği aşikar bir açıklama yaptı.

Melih Gökçek’in İstifasının ardından göreve gelen Mustafa Tuna yaptığı açıklama ile hayvan severlerden destek göreceğe benziyor. Tuna, hayvanların pet shoplarda bir mal gibi para karşılığında satılmasını yanlış bulduğunu söyledi. Tuna, yaptığı açıklamada bu konuyla ilgili gerekli mercilerle de görüşeceğini aktardı.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan mali bütçesinin görüşüldüğü toplantı öncesi, meclis üyelerinin görüşleri alındı. Bu görüşlere ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Bu değerlendirmelerin büyük bir kısmını da hayvanlar ve hayvan hakları kapsadı.

Tuna yaptığı açıklama şu konulara değindi:

” Hayvanların belediyeler tarafından bir yere toplanmasının sakıncalı olduğu dile getiriliyor. Hayvanların bir yere kapatılmasının doğru olmadığı, onların da hakları olduğu ve özgürce dolaşabilmeleri gerektiği beyan ediliyor. Böyle olduğunda ise bazı vatandaşlarımız özellikle sokaklarda başı boş gezen köpeklerden korkuyor, rahatsız oluyorlar. Bu beyanların tarafları kendilerince haklı. Hayvan haklarının da ne denli önem arz ettiğinin farkındayız. Onlar da can taşıyor. Hayvanların kesinlikle kötü davranışlara maruz kalmamaları ve sağlıklı bir şekilde ömürlerini geçirmeleri gerek.”

Tuna ayrıca Pet Shop adı verilen ve hayvan satışı yapılan işletmelerin de faaliyetlerinin kanun ile kontrol altına alınması gerektiğini söyleyerek; “Bu hususta gerekli mercilerle iletişim kuracağım. Bana göre hayvanların bir mal gibi satışı yanlış. Özellikle köpek satışları yasaklanmalı. Bir hayvanın para karşılığında sahiplendirilmesi doğru değil. Onlar da can taşıyor. Onlar birer canlı bir çanta, bir saat, bir bardak değil ki para karşılığı satılsın. Hayvanların satılması demek onları köle haline getirmek demek. Bu konuda çalışmalar yapıp gerekli mercilerle görüşmelerimizi gerçekleştireceğiz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM