Türk Dışişleri Bakanı Ege’de ‘ekonomik işbirliği’nden bahsetti

Türk Dışişleri Bakanı Ege’de ‘ekonomik işbirliği’nden bahsetti

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Pazartesi günü, Türkiye cumhurbaşkanı arasında geçen hafta gerçekleşen görüşmenin ardından, iki komşu arasındaki gerilimi hafifletme çabalarının bir parçası olarak, Yunanistan ve Türkiye’nin Ege’yi “merkezde” olacak şekilde ekonomik işbirliğinin “potansiyelini” keşfetmesi gerektiğini belirtti. , Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis.

Fidan, ABD’den ayrılmadan kısa bir süre önce düzenlediği basın toplantısında, “Yapılması gereken çok iş var, bunların en önemlisi Ege’de gerilimin artmamasını sağlamak” dedi. New York’taki BM Genel Kurulu oturum aralarında Amerikalı, Yunanlı ve diğer yetkililerle görüşmelerde bulundu.

Özellikle Ege’nin merkezde olmasıyla iki ülke arasındaki ekonomik potansiyelin öne çıkarılması gerekiyor” dedi.

Fidan, Yunan mevkidaşı George Gerapetritis ile yaptığı görüşmelere de değinerek, “Yunanistan ile Türkiye arasında nesillerimizden önce ortaya çıkan bazı mevcut sorunların bugün çözülebileceğini, fırsata dönüştürülebileceğini gösterdi” dedi. “Bölgede daha fazla refah ve işbirliği için bir mekanizmanın yaratılması.”

Ancak amacın “Türkiye’nin hak ve çıkarlarından taviz vermeden” bölgesel istikrarın sağlanması olacağını da sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM