Türkiye ABD Sorunları Çözecek Adımlar Atacak

Türkiye ABD Sorunları Çözecek Adımlar Atacak

Başbakan Binali Yıldırım Amerika Birleşik Devletleri ziyaretinde başkan yardımcısı Mike Pence ile görüşmesinin ardından Beyaz Saray yetkileri tarafından görüşmeye ilişkin açıklama geldi.

Beyaz Saray’dan Son dakika yapılan açıklamaya göre; Görüşmenin ABD ve Türkiye ilişkilerinde yeni bir sayfa açmasına yardım edecek, ifadeleri kullanıldı. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım görüşme hakkında samimi, dürüstçe ve verimli geçtini aktarırken iki ülke arasındaki sorunların çözülmesi konusunda yeni adımlar atılacağını ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkan yardımcısı Mike Pence, iki ülke arasındaki yıllardır süren stratejik ortaklığı pekiştirmek adına Binali Yıldırım ile görüştü. ABD-Türkiye ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmasına yardımcı olacağını umduklarını söyledi ve ortak zorluklar karşısında dost ve müttefik ülkeler olarak yapıcı diyaloğa itiyaç duyulduğu konusunda anlaştı.

ABD ve Türkiye’nin Ortadoğu’daki ortak çıkarları istikrar ve güvenliğin altını çizen iki lider, bu bağlamda hükümetler arası istişarelerin devam etmesi konusunda anlaştı. ABD Başkan yardımcısı Pence Başbakan Binali Yıldırım’a Türkiye’nin IŞİD’le mücadeleye ve küresel güvenliğe katkılarından dolayı teşekkür etti ve ABD’nin PKK ve diğer terör tehditlerine karşı Türkiye’nin tarafında durduğunu vurguladı. ABD Başkan Yardımcısı Pence ABD’nin Türkiye’deki temsilciliklerindeki yerel çalışanların, gazetecilerin, sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin olağan üstü hal kapsamında tutuklanmasına dair derin endişelerini dile getirdi ve bu davalardaki hukuki sürecin şeffaf ve esaslara uygun olarak yürütülmesi çağrısı yaptı.

BAŞBAKAN YILDIRIM: ÇOK VERİMLİ GEÇTİ

Başbakan Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesine ilişkin uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada “Görüşme doğrusunu isterseniz çok verimli geçti. Samimi ve dürüstçe birbirimizle sorunlarımızı konuştuk. İkili konularımızı, bölgesel konuları ele aldık.” dedi. Başbakan Yıldırım, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“DEAŞ GİTTİ, SİLAHLAR PKK’YA GEÇİYOR”

PKK’ya yönelik ABD’den daha fazla destek beklediğimizi aktardım. YPG konusunu çok açık bir şekilde konuştuk. Bu konuda ‘Artık DEAŞ gitti, artık o ortaklığı bozun, bunlar bize çok büyük rahatsızlık verdi, bu mecburi ortaklıktan vazgeçin, bu silahlar PKK’ya geçiyor’ tespitini yaptık.

“TELEFONLARIMIZ AÇIK OLACAK”

Sonsuz olarak sürekli karşılıklı diyaloğun devam etmesi ve sorunlara anlık müdahalelerle ihtiyaç duyulduğunda 24 saat görüşmek üzere anlaştık. Telefonlarımız birbirimize açık olacak.

“NORMAL SEVİYESİNE DÖNMESİNİ BEKLİYORUZ”

Vize konusunda bir kriz yaşandı ilişkileri çok iyi noktaya getirelim derken. Artık bundan sonra normal seviyesine dönmesini bekliyoruz. Genel atmosfer itibarıyla karşılıklı güven ve samimiyetle hakikaten ilişkileri iyileştirme iradesi olduğunu gördüm.

Tabii ki bundan sonrası takibe bağlı. Zaman içinde ilerlemeleri göreceğiz, takip edeceğiz. Başkan Yardımcısının olumlu bir bakış açısı olduğu izlenimi edindim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM