Türkiye, Almanya’nın Afrin operasyonu konusundaki sözlerini eleştirdi

Türkiye, Almanya’nın Afrin operasyonu konusundaki sözlerini eleştirdi

Türk Dışişleri Bakanlığı 21 Mart’ta Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’nin devam eden “Operasyonel Zeytin Şubesi” konusundaki sözlerini eleştirdi.

Yazılı bir açıklamada Dışişleri Bakanlığı, 21 Mart’ta Alman milletvekili tarafından “kabul edilemez” olduğu konusunda Merkel tarafından “talihsiz açıklama” bulduğunu ve “yanlış bilgilendirmeye dayalı” ve “gerçeğe uzaktan bile yakın olmadığını” ekledi. ”

“Türkiye, ulusal güvenliğini öz savunma hakkını kullanarak ve Afrin’i hak sahiplerine [sivillere],“ Operasyon Zeytin Şubesi ”ile teröristlerden kurtararak teslim etmeyi hedefliyor” dedi.

“Operasyon Zeytin Şubesi”, herhangi bir sivile zarar vermeden terörizmle nasıl mücadele edileceğinin bir örneğidir ”ifadesi yer aldı.

Açıklamada, Türkiye tarafından düzenli olarak kamuoyuyla paylaşılan Afrin’den alınan bilgilerin, devam eden operasyona karşı propagandaların boyutlarını ve asılsız doğasını gösterdiği belirtildi.

“Aslında, Afgan halkı için YPG’nin [Halkın Koruma Birlikleri] tarafından yerleştirilen mayın ve patlayıcılar dışında tehlike yok” diye ekledi.

Açıklamada, operasyon sırasında bu mayınların ve patlayıcıların bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak için temizlendiği belirtildi.

“Ancak, bazı müttefiklerimizin terör örgütlerinin gözünden olaylara bakma eğilimini sürdürmeleri son derece garip görünüyor” dedi.

“Ülkemizle yakın işbirliği ve istişare halinde, sizi“ terörist örgütlerin dezenformasyon operasyonlarına kredilendirerek terörizmi destekleyen ülkelerin konumuna düşme ”yerine“ Suriye’de kalıcı barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması için çaba göstermeye davet ediyoruz ”dedi. ifade dedi.

Türkiye, kuzeybatı Suriye’deki Afrin’den YPG militanlarını temizlemek için 20 Ocak’ta “Zeytin Operasyonu” başlattı. 18 Mart’ta, Türk silahlı kuvvetleri ve Suriyeli isyancı müttefikler şehir üzerinde tam bir kontrol açıkladılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM