Türkiye ‘nin henüz TürkStream kara hattı için izin vermemesi

Türkiye ‘nin henüz TürkStream kara hattı için izin vermemesi

Türkiye, Rusya’nın Gazprom’u, Türk Hava Yolları doğalgaz boru hattının kara kökenli bir bölümünü inşa etmeye başlamasına izin belgesi sağlamadı, konuyla ilgili üç kaynaktan yapılan açıklamada, stratejik açıdan önemli projenin erteleneceğinden endişe duyduğu belirtildi.

Tamamlanırsa, 7 milyar euroluk (8,6 milyar dolarlık) boru hattı, Rusya’nın Avrupa’ya yaptığı gaz tedariği için bir transit rota olarak Ukrayna’ya olan bağımlılığını azaltmasına izin verecek.

Ankara, projenin iki denizaltı bölümünü inşa etmeye başlaması için boru hattı yoluyla Rus gaz ihracatında fiilen bir tekel olan Gazprom’a yetki verdi.

Ancak kaynaklar Reuters’e verdiği demeçte, hala Gazprom’a kara kökenli segmentin Rus doğalgazını güney Avrupa’ya gönderdiği yeşil ışığı vermedi.

Müzakerelere aşina olan kaynaklardan biri, “İkinci hattın Avrupa’ya kurulmasıyla ilgili görüşmeleri engelleyen Türkiye’den izin yok” dedi.

TÜİK, Almanya’nın ardından Rusya’nın en büyük gaz alıcısı olan Türkiye’ye daha fazla malzeme tedarik edecek şekilde tasarlandı. Daha da önemlisi, Moskova için, aynı zamanda Türkiye çapında güney Avrupa sınırlarına uzanacak şekilde tasarlandı ve böylece Rus doğalgazı için yeni bir transit yolu açıldı.

Yazılı yorum talebine cevap vermeyen Gazprom, boru hattının inşasını 2019 yılında tamamlamak istiyor, bu nedenle zaman önemlidir.

İkinci bir kaynak, izin belgesinin Gazprom ile Türk devlet şirketi Botaş arasındaki görüşmelerden kaynaklandığını ve Rus gazında olası bir indirim olduğunu söyledi.

Kaynak şöyle: “Gazprom’un (Botaş’a) teslim olması gerekiyor” dedi.

Türk enerji endüstrisindeki üçüncü bir kaynak, Reuters’e, Botas ve Gazprom’un, Türkistan Devleti’nin kara kökenli kısmı için kurulacak bir ortak girişim kurmadığını söyledi.

Kaynak kodun eklenmesinin nedeni, inşaat izninin henüz verilmemiş olmasıydı.
Botaş ve Türk Enerji Bakanlığı yorumda bulunmayı reddetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM