Türkiye, Yunanistan’ı FETÖ üyeleri, DHKP-C militanlarının iadesini reddettiğinden şikayet etti

Türkiye, Yunanistan’ı FETÖ üyeleri, DHKP-C militanlarının iadesini reddettiğinden şikayet etti

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu 2 Şubat’ta bir Yunan mahkemesine dokuz Türk kökenli aşırı sol militantan birinin iade talebini reddettiği için eleştirdi.

“Birçok [terör] kampının varlığı hakkında bazı bilgilere sahibiz, bazılarının isimleri halk tarafından biliniyor. Yunanistan’ın teröristlere ve terörizme yardım eden ve onu destekleyen bir ülke olmasını istemiyoruz “dedi. Çavuşoğlu, İstanbul’daki gazetecilere verdiği demeçte,

Türk genel başkan yardımcısının tepkisi, bir Yunan mahkemesinin DHKP-C üyesi olmakla suçlanan dokuz Türk vatandaştan birinin iadesini onaylamayı reddetmesinden birkaç saat sonra geldi.

Yunan medyasında geçen yıl tutuklandıktan sonra bildirilen çok solcu terörist zanlılar, geçtiğimiz Aralık ayında Yunanistan ziyareti sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı öldürmek için komplo kurdu.

“Bildiğimiz kadarıyla FETÖ [teröristlerin yanı sıra DHKP-C teröristleri Yunanistan’a sığınmaktalar, bu sayı 900 civarında olabilir, özellikle de FETO üyelerinin orada olduğunu biliyoruz” diye belirtti. Türkiye’de 2016 darbesinin ardından.

Diyerek şöyle devam etti: “Bu bağlamda, Türkiye’nin varlığını, bütünlüğünü ve ulusunu hedefleyen teröristlerin Yunanistan’a ev sahipliği yapması ihtimali yoktu ve bu kararların verilmesinin ardından umudumuzun zarar gördüğünü belirtmek isterim.”

Kararda, DHKP-C üyeleri Türkiye’ye teslim edildiyse hayatlarının tehlikede olacağını iddia ediyor.

Bakan, Suriye’deki mültecileri Türkiye’ye geri gönderirken Yunan makamlarının endişe etmediğini söyleyen bir “ironi” olduğunu ancak militanların iadesine ilişkin kararlar verirken işkence ve kötü beslenme hakkında konuştuklarını söyledi.

Yunanlıların temyiz mahkemesi, savcıların önerisine paralel olarak, Ankara’nın iade talebini Mehmet Doğan’ın Fransız makamları tarafından “siyasi mülteci” olarak tanınması nedeniyle inkar etmek suretiyle hükmetti.

Doğan, geçtiğimiz Kasım ayında Atina’da sekiz Türk vatandaşıyla birlikte tutuklanmış ve bir suçtan patlayıcı ve silah bulunduran suçlamalarda bulunmakla birlikte bir terör örgütü kurmak ve bu silahları patlayıcı madde ve silahlara sahip olmakla suçlamıştı.

Ankara, sanıklardan en az ikisinin iadesini talep etti.

İkinci iade talebi, önümüzdeki Salı, 6 Şubatta mahkemede dinlenecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM