Uçuş güvenliği uzmanı Akrivos Tsolakis 93 yaşında hayatını kaybetti

Uçuş güvenliği uzmanı Akrivos Tsolakis 93 yaşında hayatını kaybetti

Eski bir Yunan Hava Kuvvetleri subayı ve tanınmış bir hava kazası araştırmacısı olan Yüzbaşı Akrivos Tsolakis, 93 yaşında hayatını kaybetti.

1930 yılında Selanik’te doğdu. 1950 yılında Yunan Hava Harp Okulu’ndan mezun oldu.

Tsolakis, uçuş güvenliği alanına 1959 yılında Yunan Hava Kuvvetleri subayı olarak girdi ve Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne havacılık ve güvenlik programı için gitti.

Yunanistan’a döndüğünde Ordu Genelkurmay Başkanlığı’nın Uçuş Emniyet Müdürlüğü’nü kurdu ve daha sonra Olimpiyat Havayolları’nda pilot olarak (18.300 uçuş saati ile), o zamanlar Yunanistan’ın ulusal taşıyıcısı olan yerde bir uçuş emniyeti departmanı kurdu.

1990 yılında emekli olana kadar Olimpiyat uçuş güvenliğinin başındaydı ve 2001 yılında yeni kurulan Yunanistan Hava Kazası Araştırma ve Havacılık Güvenliği Kurulu’nun (EDAAP) başkanlığına atandı.

EDAAP, Tsolakis’in idaresi altında 250’den fazla hava kazasını araştırdı; bunların arasında 1997 yılında Yunanistan’ın kuzeyindeki Selanik’te 70 kişinin öldüğü Aerosvit Flight 241 kazası da vardı; 2000 yılının başlarında iki yıldan biraz fazla arayla düşen üç EKAV ambulans helikopteri; ve 1999’da düşen hükümet jeti, dönemin dışişleri bakanı Giannos Kranidiotis, oğlu ve beş kişinin daha ölümüne yol açtı. 

Şimdiye kadarki en büyük vakası, 14 Ağustos 2005’te Helios Airways’in 522 sefer sayılı uçuşunun Attika’nın doğusundaki Grammatiko’da 121 kişinin hayatını kaybettiği kazaydı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM