Ülkeler AB’nin doğa yasasını kurtarmak için geç teklifte bulundu

Ülkeler AB’nin doğa yasasını kurtarmak için geç teklifte bulundu

İrlanda’nın liderliğindeki 11 ülkeden oluşan bir grup, yasanın Haziran ayında yapılacak AB seçimleri sonrasında rafa kaldırılabileceği endişeleri arasında, AB’nin zarar görmüş doğayı onarmaya yönelik amiral gemisi politikasını onaylamak için son bir girişimde bulundu.

Yasa, AB’nin en büyük çevre politikaları arasında yer alacak ve ülkelerin 2030 yılına kadar kara ve denizlerinin beşte birinde doğayı restore edecek önlemler almasını gerektirecek.

AB ülkeleri bu politikayı Mart ayında onaylamayı planlamıştı ancak Macaristan’ın beklenmedik bir şekilde desteğini geri çekerek zayıf çoğunluğu ortadan kaldırmasının ardından oylamayı iptal etti.

11 ülke, diğer AB ülkelerinin çevre bakanlarına Salı günü yayınlanan bir mektupta, “İklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek ve bunlara uyum sağlamak ve Avrupa gıda güvenliğini korumak için ekosistemlerin onarılması şarttır.” dedi.

“AB liderleri olarak şimdi harekete geçmedeki başarısızlığımız, halkın siyasi liderliğimize olan güvenini temelden zayıflatacaktır” dediler.

Mektup Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Danimarka, Estonya, Almanya, İrlanda, Litvanya, Lüksemburg, Slovenya ve İspanya tarafından imzalandı.

AB ülkeleri ve milletvekilleri geçen yıl bir anlaşmaya vardı ancak bazıları bunun endüstrilere ağır kurallar getireceği konusunda uyardı. Çiftçiler, katı AB düzenlemeleri de dahil olmak üzere Avrupa çapında protestolar düzenledi.

AB diplomatları Salı günü, Mart ayından bu yana hiçbir ülkenin yasaya ilişkin tutumunu değiştirmediğini ve bunun üye ülkeleri çıkmaza soktuğunu söyledi.

Macaristan, İtalya, Hollanda ve İsveç doğa politikasına karşı çıkarken, Avusturya, Belçika, Finlandiya ve Polonya çekimser kalmayı planlıyor. Diğer AB üye ülkeleri de bu politikayı destekliyor.

Bir AB diplomatı “Tek bir ülkeye ihtiyacımız var” dedi.

11 ülke, yasanın 17 Haziran’da yapılacak çevre bakanları toplantısında onaya sunulmasını önerdi. Avrupa Parlamentosu yasayı zaten onayladı.

Bu, AB yetkililerinin ülkelere yasayı desteklemek için siyasi nefes alma alanı sağlayabileceğini öne sürdüğü Avrupa Parlamentosu seçimlerinden birkaç gün sonra olacaktı.

Anketler, seçimin çevre politikalarına şüpheyle yaklaşan daha fazla sağcı partiden oluşan bir AB Parlamentosu yaratacağını gösteriyor. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM