Vergi makamlarının hedeflediği çevrimiçi platformlar

Vergi makamlarının hedeflediği çevrimiçi platformlar

Tasarı taslağında, mal ve hizmet satan Yunan ve yabancı tüm çevrimiçi platformların, Yunan bireyleri ve şirketlerine ilişkin işlem verilerini Bağımsız Kamu Gelirleri İdaresi’ne (AADE) göndermesi gerektiği belirtiliyor.

Veriler, vergi dairesinin Airbnb aracılığıyla kiralayan mülk sahipleri veya kapsamı bir bireyin gelir beyanı tarafından desteklenmeyen satın alımlar gibi beyan edilmemiş gelirleri bulmasına yardımcı olacak.

Yeni yasa tasarısının kapsadığı faaliyetler arasında konut veya ticari mülklerin her türlü kiralanması ve hatta park yerleri; kişisel hizmetler; herhangi bir mal satışı; ve her türlü ulaşım kiralaması.

Bu o kadar da abartılacak bir şey değil. Zaten kısa süreli kiralama hizmetleri platformları, ilgili verileri yılda bir kez Yunan vergi makamlarına gönderiyor ve teslimat hizmetleri de aynısını üç ayda bir yapıyor.

AADE ile işbirliği yapmamayı seçen çevrimiçi platformlar için bunun sonuçları olacaktır. Cezalar 500.000 Euro’ya ulaşabilir ve daha da önemlisi, Yunanistan’daki işlerinin geçici olarak askıya alınmasıyla sonuçlanabilir.

Bir diğer baskı, kayıtlara bağlı olmayan ve işlem verilerini vergi makamlarına göndermeyen Satış Noktalarını kapsayacak. Bu durumda cezalar 200.000 Euro’ya kadar çıkabilir.

Tasarı aynı zamanda herhangi bir işlem verisinin diğer 26 Avrupa Birliği üyesinin vergi makamlarıyla paylaşılmasını da kolaylaştırıyor. Paylaşılacak veriler; isimleri, adresleri, vergi kimlik numaralarını (ΑΦΜ), satıcının IBAN’ını, alınan tutarları, komisyonları, ücretleri, işlem vergilerini, mülk adreslerini, kiralama süresini ve diğerlerini içerir. Müfettişlerin işlerini yapmak için sınırları aşabilmesi ve ortak soruşturmaların kolaylaştırılmasıyla vergi makamları arasındaki işbirliği artırılacak.

Maliye Bakanlığı vergi kaçakçılığının 8-10 milyar Euro arasında olduğunu tahmin ediyor. Yetkililer bunun yaklaşık yarısının izini sürebileceklerini söylediler. Önümüzdeki haftalarda Meclis’te tartışılacak olan yasa taslağı, kaçakçılığın bir kısmını tespit etme konusunda bir miktar yol kat edecek. Platformlardaki işlemler de daha kolay takip edilebiliyor. POS’ların bağlantısı, uyumluluğun sağlanması için yerinde denetimler gerektirecek daha zor bir teklif olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM