Yunan nakliyatçılar Rus petrol ticaretinden çıkıyor

Yunan nakliyatçılar Rus petrol ticaretinden çıkıyor

Dört tüccar Reuters’a ve nakliye verilerine göre, üç büyük Yunan nakliye firması, ABD’nin Rus petrolü taşıyan bazı nakliye firmalarına uyguladığı yaptırımları önlemek için son haftalarda Rus petrolü taşımayı durdurdu.

Bu gelişme, Rus petrolünü Asya, Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve Güney Amerika’daki tüketicilere taşımaya hazır nakliye firmalarının sayısını daralttığı için Rusya’ya bir darbe niteliğinde; ancak tüccarlar, Moskova’nın şimdilik yeterli nakliye firmasına sahip olduğunu söylüyor.

Dört tüccar, Yunan gemiciler Minerva Marine, Thenamaris ve TMS Tanker’lerin son haftalarda Rusya’ya petrol taşımayı durdurduğunu söyledi.

Thenamaris ticari konularda yorum yapmadığını söyledi. Minerva Marine ve TMS Tankerleri yorum taleplerine yanıt vermedi.

Reuters tarafından görülen tüccarlara ve nakliye acentelerinden alınan verilere göre, her üç firma da Eylül-Ekim aylarına kadar aktif Rus petrol ve yakıt nakliyecisiydi. Bu dönemde katılımlarını azaltmaya başladılar.

Daha önce üç firmayla iş birliği yapan tüccarlar, üç şirketin de Kasım ve sonrasında Rusya’dan ham petrol yüklemesi yapacak gemi taleplerini geri çevirdiğini söyledi.

Yunan nakliyatçıların ticaretten çekilmesi, ABD’nin Rus petrol sevkıyatlarına uyguladığı daha sıkı yaptırımların ardından gerçekleşti.

Üç Yunan firması onlarca yıldır Rus petrolü taşıyordu ve diğer Batılı şirketlerin çoğu, artan yaptırım risklerinden ve tavan fiyat uygulanmasından kaçınmak için rotaları işletmeyi bıraktığında da bunu yapmaya devam etti. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM