Yunan psikolog ikilisi Delphi’de kişisel farkındalık merkezi kurdu

Yunan psikolog ikilisi Delphi’de kişisel farkındalık merkezi kurdu

Yurtdışında önemli mesleki deneyime sahip iki Yunan psikolog tarafından geliştirilen yeni bir seminer üç kelimeyle tanımlanabilir: “Delphi’de Uyanış.” Bu beş günlük program meditasyon ve Yunan felsefesini modern psikoloji ve hareketle birleştiriyor.

Son 15 yıldır Londra’da özel bir muayenehanesi olan iki danışman psikolog, arkadaş ve işbirlikçi Tina Grigoriou ve Dimitris Spiliotis, Kathimerini ile bu fikrin konsepti ve uygulanmasının yanı sıra “Delphi Awakening Retreat” adlı yaklaşan seminer hakkında konuşuyorlar. (delphiawakening.com).

Londra’da uzun bir kariyere sahip iki “klasik” psikoloğun Delphi’de psikoloji, meditasyon ve antik Yunan felsefesini birleştiren bir seminer tasarlayıp yaratması oldukça beklenmedik bir durumdur. Bu inisiyatifi kullanmaya nasıl karar verdiniz? Psikolojik tekniklerin ve felsefenin birbirini tamamlayabileceğine inanıyor musunuz?

Tina Grigoriou: Farkındalık, antik Yunan felsefesi ve psikoloji birlikte çok iyi dans ediyor. Farkındalık temel olarak Doğu felsefesine dayanmaktadır ancak farklı biçimleriyle Antik Yunan’da da mevcuttu. Antik Yunanlılar zihnini kuru üzüm üzerine odaklamak gibi tipik yöntemlerle pratik yapmıyorlardı ama güzelliğe, müziğe, tiyatroya ve o anda, yani şu anda yaratılıp tezahür ettirilen duygusal deneyime karşı büyük bir takdirleri vardı. Psikolojinin doğması için antik Yunan felsefesine ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Freud ve Jung’un teorilerini geliştirirken antik Yunan mitlerinden ve trajedilerinden ilham almaları tesadüf değildir.

Dimitris Spiliotis: İnzivanın fikri ve hedefi, geleneksel terapide çok daha uzun sürecek olan temel süreçleri hızlandıran bir program yaratmaktı. Pratik olarak konuşursak, haftada bir terapiste gitmeye kıyasla beş gün içinde toplam 40 saat çalışma hayal edin. Aynı süreç 40 hafta (neredeyse bir yıl) sürecektir. Ayrıca inzivada diğerlerine rehberlik eden üç lider vardır ancak diğer tüm katılımcılar da sürece katkıda bulunur. Antropolog Joseph Campbell, kahramanın yolculuğu hakkında, gerçek benliğimizin keşfedilmesine ve açığa çıkarılmasına yol açan dünyaya yapılan yolculuk hakkında yazdı. Bu bir metafor. Gerçek benliğimizin açığa çıkmasının kendimizle ve başkalarıyla olan gerçek ilişkimizle gerçekleştiğini ve bu “açıklamanın” bu yoğun deneyime katılım yoluyla etkinleştirildiğini ve hızlandırıldığını söyleyebilirim.

Seminer deneyiminin ana hatları nelerdir? Katılımcılar ne bekleyebilir?

‘Delphi’de yürürken veya meditasyon yaparken arketiplerin ve kolektif bilinçdışının tezahürleri olan sembollerle karşılaşırız’

TG: Bana göre “Delphi’de Uyanış”ın ana sütunları bağlantıya odaklanıyor. Kendimizle, başkalarıyla, doğayla, tapınaklar, zeytin ağaçları, tarih ve mitler gibi bizden önce var olanların yanı sıra bizden sonra da var olmaya devam edecek olanlarla bağlantıdır. Bu, programdaki faaliyetler ve girişimler aracılığıyla gerçekleştirilir.

DS: Bedene (hareket) ve zihin odaklı müdahalelere (meditasyon) odaklanan bir dizi müdahaleyle ilerliyoruz. Yani uzayda saatlerce meditasyon ve saatlerce hareket var. Ayrıca katılımcıların sinerjisinin Delphi ve çevrenin enerjisiyle birleşerek fikir ve deneyimleri hayata geçirdiğini de söyleyebilirim.

Neden Delphi? Katılımcıların “kendini tanımaya” yaklaşmasını sağlayan bir enerji alanı olduğuna inanıyor musunuz?

TG: Delphi’de bir enerji alanı olduğuna inanıyorum ve bunu kökeni açısından açıklayamayacağım. Sadece Delphi’de meydana gelen neredeyse inanılmaz eşzamanlılıklar hakkında yorum yapabilirim. Son inzivamızda, işbirlikçilerimizin, farkında olmadan, çalışmalarımızı ve her birimiz için aynı anda ortaya çıkan kişisel farkındalık deneyimini tam anlamıyla hayata geçiren görüntüler, hikayeler ve olaylar sunduklarını gözlemledik. Jung’a göre akıl hastalığı, egonun bütünden, yani kolektif bilinçdışından ayrılmasıyla bağlantılıdır. Delphi’de yürürken veya meditasyon yaparken arketiplerin ve kolektif bilinçdışının tezahürleri olan sembollerle karşılaşırız. Bunlar, gerçek insan doğamızın ve tüm insanlığın ortak tarihinin hatırlatıcılarıdır. Semboller mekanla harmanlanarak arketipsel kalıpları ve insanların içlerinde olduğunu bilmedikleri anıları tetikliyor.

DS: Halen var olan ve zeytin üreten 1000 yılı aşkın zeytin ağaçlarının bulunduğu bir vadide durmak veya Delphi tapınağındaki her taşın kendine özgü bir şekle sahip olduğu ve korunacak şekilde yerleştirildiği antik bir duvara bakmak Duvarın tamamının hiçbir bağlayıcı malzeme olmadan bütünlüğü, bizi kelimelerin ötesinde var olan ve çağımızın ötesine geçen bilgeliğe yaklaştırıyor. Delphi’deki enerji soyut bir fikir değil, kelimenin tam anlamıyla o spesifik yerin alanındadır.

Kendimiz hakkında bilmediğimiz ve bu seminer sayesinde öğreneceğimiz şey nedir?

TG: Bir şeyden bahsetmem gerekirse, o da bizim inzivamızın kendi Delphi’nizi ve kendi içinizdeki kehaneti keşfetmenize yardımcı olabileceğidir. Kendinize sorular sormak ve cevaplara yaklaşmak için. Hayatınızın sizi amaçlı, bilinçli ve farkındalıklı yaşamaya çağırdığının derinlemesine farkına varmak.

DS: İnsanın başarabileceği şey neşeli ve yaratıcı bir yaşama duygusudur. Kendimizle ve başkalarıyla bilinçli ve derin bir bağlantı. Şu ana istikrarlı bir şekilde odaklanmanın başarılması, aynı zamanda kültürel ve manevi köklerimizin bilgeliği ve özü aracılığıyla zihinsel aktivasyonun sağlanması.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM