Yunan yazılımıyla hassas tıbbı ilerletmek

Yunan yazılımıyla hassas tıbbı ilerletmek

Bir dahaki sefere leziz bir yemeğin tadını çıkardığınızda, bir fotoğraf çekin, sosyal medyada paylaşmak için değil, yemeğin kalori ve besin içeriği hakkında size anında bilgi veren bir uygulamaya giriş yapın.

Bu senaryo varsayımsal değildir; daha doğrusu, Precious adlı yenilikçi bir bulut platformunun ortaya çıkardığı sayısız kullanımdan birini gösteriyor.

Yanya Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü tarafından Biyomedikal Mühendisliği Profesörü Dr. Dimitris Fotiadis’in gözetiminde geliştirilen Precious, büyüleyici umutlarla dolu bir alan sunuyor.

Diğerlerinin yanı sıra, hastaneleri ve bilim adamlarını tıbbi verileri depolamak ve analiz etmek için yazılımlarla donatıyor.

70 araştırmacıdan oluşan bir laboratuvarı denetleyen Fotiadis, “İki buçuk yıl önce, Yunanistan’ın Çok Yıllı Mali Çerçeve programı aracılığıyla fon sağladık ve geçen Kasım ayında simülasyonlara ve yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesine olanak tanıyan bir süper bilgisayar edinmemize olanak sağladık” dedi. , Kathimerini’ye söyler.

Bu süper bilgisayar 86.000 paralel işlemciye sahiptir; standart bir dizüstü bilgisayarın dört çekirdeğe sahip olabileceğini, bu sistemin ise 86.000 çekirdeğe sahip olabileceğini unutmayın.

Fotiadis şöyle açıklıyor: “Eş zamanlı olarak, veri depolama, işleme, optimizasyon ve görüntüleme sonuçları, laboratuvar testleri ve konsültasyonlar gibi kapsamlı tıbbi bilgilerin paylaşılması dahil olmak üzere çeşitli uygulamaları kolaylaştıran bir yazılım araçları paketi geliştirdik.” 

Temelde bu yeni platform, tedavileri bireysel hastalara göre uyarlamayı amaçlayan iddialı bir tıbbi çaba olan “hassas tıbbı” geliştirmek için vazgeçilmez araçlar sunuyor.

Profesör, “Genetik profillere ve klinik bulgulara dayanarak bir durumu teşhis edebiliyor, hastalığın ilerleyişini tahmin edebiliyor ve özelleştirilmiş tedaviler yazabiliyoruz” diyor. “Tahmin modelleri de oluşturulacak.”

Precious çok yönlü yeteneklere sahiptir. Dijital eşleştirme yoluyla tıbbi prosedürleri simüle edebilir, bireylerdeki uyku aşamalarını ayırt edebilir, mamografide kanserli bölgeleri tespit edebilir ve daha fazlasını yapabilir. Bu yeni oluşan altyapı, çeşitli tıbbi ve biyoteknolojik disiplinlerdeki araştırmacılar için çalışmalarını hızlandıran ve geliştiren kararlı bir yol arkadaşı olarak ortaya çıkıyor.

Precious aracılığıyla hastalar veri paylaşımı yoluyla çeşitli hekimlerden teşhis alabiliyor mu?

Profesör, “Bu, halihazırda elimizde olan çok daha basit sistemler kullanılarak gerçekleştirilebilir” diye açıklıyor. “Precious, salt bir dijital tıbbi kayıttan daha karmaşık uygulamalar sunuyor.”

Artık amaç, Yanya Üniversitesi ile ülke çapındaki tıbbi kuruluşlar arasında işbirliği anlaşmaları yapılmasını içeriyor. Doğal olarak hassas kişisel verilerin kullanımı, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) uygun olarak tüm paydaşların onayına bağlı olacaktır. 

“Katılımcı kurumlardan gelen tıbbi verilerin entegrasyonu gerçeğe dönüştüğünde, daha fazla epidemiyolojik veriye sahip olacağımız için bilimsel çalışmaların istatistiksel gücü önemli ölçüde artacaktır. Bu, özellikle çeşitli kanser türleri, kardiyovasküler hastalıklar, otoimmün durumlar ve daha fazlası dahil olmak üzere nüfusun artan bir kısmı üzerindeki etkilerine rağmen araştırmanın henüz yeterince ilerlemediği hastalıklar için önemlidir” diyor Fotiadis.

“Precious, çeşitli tıbbi ve klinik merkezlerden kaynaklanan geniş hacimli verileri birbirine bağlamak ve analiz etmek için en son makine öğrenimi teknolojisinden yararlanarak modern tıbbi altyapıdaki boşluğu doldurmayı hedefliyor” diyor. 

“Bu çaba yalnızca bilimsel ilerlemeye değil, aynı zamanda hastaların refahına da fayda sağlıyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM