Yunanistan fiyatları en yüksekler arasında

Yunanistan fiyatları en yüksekler arasında

Yunanistan, beş Avrupa ülkesi arasında en pahalı ikinci temel ev eşyası “sepetine” sahip. Bunlar arasında Almanya ve İspanya gibi kişi başına düşen gelirin çok daha yüksek olduğu ülkelerin yanı sıra Portekiz gibi gelir ve pazar büyüklüğü açısından Yunanistan’a benzer özelliklere sahip ülkeler ve Romanya gibi gelişmekte olan ekonomiler de yer alıyor.

Bulgu, Kathimerini’nin 15 temel gıda, kişisel hijyen, ev ve bebek bakımı ürünleri için yaptığı fiyat karşılaştırmasından geliyor. Bu araştırmanın haftalık olarak yapılması amaçlanmaktadır.

Geçen hafta yapılan anket, bu 15 ürünün “sepetinin” Yunanistan’da 70,50 avroya mal olduğunu ve 73,50 avro olan İspanya’nın ardından ikinci sırada geldiğini gösterdi.

Ancak Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne göre İspanya’da ortalama yıllık kazanç Yunanistan’a (2022 verilerine) göre %65 daha yüksek olup, daha doğru bir karşılaştırma yapmak adına yalnızca markalı ürünler dikkate alınmıştır. Bu, İspanya’da ortalama süpermarket fiyatlarının Yunanistan’dakinden çok daha düşük olduğu anlamına geliyor; çünkü özel markalı ürünlerin payı 2023’te %44,4 iken Yunanistan’daki %23,9’du.

Aynı “sepetin” fiyatı Almanya’da 62,95 avro, Portekiz’de ise 56,16 avro.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM